V Sloveniji velja obveznost plačevanja trošarine za tiste izdelke, ki se na njenem območju sprostijo v porabo, razvrščeni pa so v tri skupine: alkohol in alkoholne pijače, tobačni izdelki ter energenti in električna energija.

Kot je razvidno iz podatkov, ki jo jih posredovali iz republiške carinske uprave, so lani v državni proračun vplačali za 968 milijonov evrov trošarin od energentov in elektrike, za 428 milijonov evrov trošarin od tobačnih izdelkov ter za 94 milijonov evrov trošarin od alkohola.

V primerjavi z letom 2012 so se najbolj zmanjšali prihodki od trošarin od energentov in elektrike, namreč za pet odstotkov. Od tobačnih izdelkov se je v proračun steklo za štiri odstotke manj trošarin kot v letu 2012, od alkohola pa slabega pol odstotka manj.

Zvišanje trošarin je vlada napovedala v okviru iskanja rešitev za nadomestitev 200-milijonskega izpada proračunskih prihodkov zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine. Zvišali naj bi predvsem trošarine za alkohol in tobak. Premierka Alenka Bratušek je v nedeljo povedala, da bodo poleg zvišanja trošarin povečali tudi učinkovitost izterjave javnih dajatev, 40 do 50 milijonov evrov pa nameravajo poiskati s prihranki v širšem javnem sektorju.