Pred štirimi leti je imel generalni direktor Radiotelevizije Slovenija Marko Filli na voljo tri kandidate za mesto direktorja Radia Slovenija (RAS), med drugim Miho Lamprehta in Darjo Groznik. Na koncu se je Filli odločil za Lamprehta, ki ga je programski svet RTVS skorajda soglasno podprl, Groznikova pa je nekaj mesecev kasneje postala odgovorna urednica prvega programa. Medtem ko nekateri Lamprehtu očitajo premalo prodornosti in inovativnosti, je Filli s položajem RAS zadovoljen: »Ostaja pomemben igralec na medijski sceni, svojo poslušanost ohranja oziroma jo tudi povečuje, prav tako pa je uspešen tudi pri opravljanju javne službe.«

Mirko Štular razmišlja o kandidaturi

Tokratni kandidati za direktorja RAS – razpis se zaključi 18. septembra, Lamprehtu pa se mandat izteče 5. oktobra – še niso znani. Nam je pa dosedanji prvi mož javnega radia, ki je ta položaj zasedal že v obdobju 2003–2006, na RTVS pa je zaposlen že 33 let, včeraj povedal, da o vnovični kandidaturi resno razmišlja. Ali se bosta podala v tekmo za vodilni položaj na RAS, smo včeraj povprašali tudi odgovorna urednika prvega in drugega programa. »Se ne nagibam k vnovični kandidaturi, ker bi rada še naprej delala na mestu, ki omogoča kreativnost in ti ne daje zgolj birokratskih zadolžitev,« je poudarila Darja Groznik, ki se ji mandat odgovorne urednice prvega programa izteče v začetku prihodnjega leta. Mirko Štular (Val 202) je odgovoril, da o kandidaturi razmišlja, da pa dokončne odločitve še ni sprejel.

Svet ostal še brez treh predstavnikov zaposlenih

Filli kot v. d. generalnega direktorja RTVS pričakuje, da bodo še pred imenovanjem direktorja RAS izpeljane volitve generalnega direktorja javnega servisa. »Časa je še dovolj, da direktorja RAS predlaga generalni direktor s polnimi pooblastili,« je prepričan Filli. Ob tem pa je treba zapisati, da bo programski svet v prihodnjih dneh najverjetneje ostal še brez treh svetnikov iz vrst zaposlenih na RTVS, saj je delovno sodišče zaradi nepravilnosti pred nedavnim razveljavilo volitve v svet. To pa pomeni, da bo v svetu kmalu sedelo zgolj še 24 svetnikov (od 29), s tem pa je izvolitev novega generalnega direktorja, ki potrebuje večino glasov (15), na vnovičnih volitvah skorajda nemogoča.

Kot je znano, se za ta položaj poleg Fillija poteguje še nekdanja informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, in če na vnovičnih volitvah ne bo nobeden izmed njiju prejel večine glasov, se bo moral razpis za generalnega direktorja RTVS ponoviti. Filli ob tem razmišlja, da bi v tem primeru kot vršilec dolžnosti z imenovanjem direktorja RAS najraje »počakal«, nekateri svetniki pa poudarjajo, da bi bilo tudi kakršno koli drugo imenovanje brez glasov predstavnikov RTVS neprimerno. Scenarij, da bo tudi RAS vodil vršilec dolžnosti, je tako zelo verjeten, saj bi javni servis svoje predstavnike v svetu po najhitrejšem postopku lahko dobil šele sredi oktobra.