''Prav neokusno je podajanje zdravstvenega resorja med političnimi strankami''

"Prav neokusno je podajanje zdravstvenega resorja med političnimi strankami, kot da gre za kužnega bolnika," je v uvodu predstavitve strategije povedal Kuštrin in dejal, da se postavlja vprašanje, kaj bo na osnovi koalicijske pogodbe sploh lahko storil novi zdravstveni minister ali ministrica.

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Andrej Možina pa je dejal, da imamo v Sloveniji veliko težavo zaradi 20 let stare zakonodaje in ker že vsaj 10 let ne zmoremo pripraviti in uvesti zdravstvene reforme. Po njegovem mnenju je zaskrbljujoča tudi nesposobnost komuniciranja in doseganja soglasja, tako v zdravstvu kot v politiki.

Namen strategije, ki so jo danes predstavile Zdravniška zbornica Slovenije, sindikat Fides, Slovensko zdravniško društvo ter Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, je konkretizirati ukrepe za izboljšanje in vzpostavitev vzdržnosti zdravstvenega sistema in varnosti bolnikov.

Vse večje težave

V strategiji zdravniške organizacije opozarjajo, da je slovensko zdravstvo po kakovosti še primerljivo z državami EU, a da več kot 10-letno odlašanje z zdravstveno reformo kaže vse večje težave.

Organizacije v strategiji med drugim predlagajo reformo sistema financiranja zdravstvenih storitev in zdravstvenega zavarovanja. Po njihovem mnenju je treba pravice iz zdravstvenih zavarovanj razdeliti na košarico obveznega zdravstvenega zavarovanja s storitvami z visoko dodano vrednostjo, ki jo financira obvezno zavarovanje, in storitve z nizko dodano vrednostjo, ki se financirajo iz zasebnih virov.

V segmentu obveznega zdravstvenega zavarovanja bi uvedli enotno prispevno stopnjo, dopolnilna zavarovanja v današnji obliki pa bi ukinili.

Predlagajo zagotovitev pravilnega načrtovanja kadrov

Predlagajo tudi zagotovitev pravilnega načrtovanja kadrov, saj po njihovih informacijah v Sloveniji primanjkuje okoli tisoč zdravnikov. Poleg tega pozivajo k implementaciji standardov in normativov za zdravnike in zobozdravnike v kolektivni pogodbi ter k spremembi plačnega sistema zdravnikov.

Zaradi neučinkovitega sistema vodenja zdravstvenih zavodov predlagajo večjo poslovno avtonomijo zavodov in omejitev možnosti privatizacije. V strategijo so med drugim dodali tudi predloge s področja zaviranja korupcije in s področja javnih naročil. Večja javna naročila je potrebno spremeniti v javno-zasebna partnerstva, z javnimi naročili novih gradenj pa naj se preneha, so zapisali.

Predstavitve strategije se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je dejal, da je prejšnji teden začel pogovore z vodstvi parlamentarnih strank, ki jih bo končal ta teden. Po njegovem ugibanju se približujejo dogovoru, da zdravstvena reforma dobi status strateškega nacionalnega projekta. Pričakovati je različne politične ocene, a bi se stranke zavezale, da bodo skušale projekt pripeljati do srečnega konca, je pojasnil. Po njegovih predvidevanjih bi ob dogovoru do konca meseca odločitev o statusu reforme lahko sprejeli spomladi.