Če zaupanja ni, če je enkrat zlorabljeno, potem je težko govoriti o dobrih odnosih. Hkrati pa je težko danes, po 20 letih, iskati izgovore, da so vsi problemi podedovani iz bivše skupne države, je dejal Kučan.

Kot je dodal, je izhod treba iskati s pogledom v prihodnost. "Če se zavedamo vseh nevarnosti, ki so pred nami, bi toliko bolj morali biti skrbni do tega, kaj smo si obljubili," je dejal.

Poudaril je, da sta Hrvaška in Slovenija s svojo nesposobnostjo, da bi rešili dvostranske probleme, vznemirjali Evropo in na določen način destabilizirali jugovzhod celine, namesto da bi prispevali k stabilnosti. Skupni interesi so pomembnejši kot nekaj milijard evrov, za rešitev sporov pa je pomembna volja, je izjavil.

Izpostavil je, da sta državi zamudili priložnost, da bi izrabili svojo objektivno in zgodovinsko tesno povezanost za uresničitev skupnih interesov. Institucionalno in gospodarsko krizo v EU vidi kot novo priložnost, da bi Zagreb in Ljubljana ponudila kakovosten predlog za prihodnost unije, saj imata izkušnje življenja v večnacionalni državi.

Čeprav je dejal, da so analogije med EU in Jugoslavijo zelo vprašljive, je izpostavil nekatere podobnosti. SFRJ je razpadla, ker ni bila sposobna rešiti problemov, kot so odnos med razvitimi in nerazvitimi republikami ter vprašanje njihove suverenosti in nacionalne enakopravnosti. S podobnimi vprašanji se sooča tudi EU, ko gre za enakopravnost držav članic in njihovo medsebojno solidarnost, je dejal.

Kučan je spregovoril tudi o aktualnih političnih dogodkih v Sloveniji, kot je petkov kongres Pozitivne Slovenije. Na novinarsko vprašanje je ponovil svojo oceno, da ne gre samo za strankarsko razmerje in prihodnost PS, temveč bo kongres lahko imel posledice za vso državo.

Med občinstvom na pogovoru je bil tudi slovenski obrambni minister Roman Jakič, ki je s srečanjem s predstavniki slovenske manjšine v Zagrebu končal dvodnevni uradni obisk v Zagrebu. Navzoč je bil tudi slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk.

Kučan je bil prvi gost pogovornih večerov, ki jih nameravajo v Slovenskem domu pripraviti z znanimi politiki, gospodarstveniki, umetniki, športniki in drugimi, ki so zaznamovali odnose med Slovenijo in Hrvaško. Konec maja bodo gostili nekdanjo hrvaško premierko Jadranko Kosor.