Jutri bo v Termah Olimia, ki jih je do včeraj vodil novopečeni gospodarski minister Zdravko Počivalšek, vroče. Tam bo imela najstarejša politična stranka SLS izredni kongres, ki je posledica njenega izpada iz parlamenta. Kongres bi moral biti volilni, a morda ne bo. Članstvo je namreč nad kandidatoma za predsedniško mesto – Damjanom Medvedom in Primožem Jelševarjem – razočarano, zato naj bi kongres glasoval o spremembah poslovnika, da bi bilo mogoče kandidature za predsednika in tri podpredsednike oddati še na samem kongresu. Če kandidatov ne bo, je eden od možnih in najverjetnejših scenarijev odložitev volitev novega vodstva stranke na prihodnje leto.

Polom

»Notranje okolje v stranki je takšno, da ni mogoče dobiti dobrega kandidata za predsednika in strniti vrst. Če bo volilni kongres odložen za pol leta, je za SLS še nekaj upanja, da se vrne v parlament, na čelu z Medvedom ali Jelševarjem in ob trenutnih razmerah v stranki pa to ni mogoče. Ta kombinacija je prava polomija!« je prepričan Laris Gaiser, ki se lani ni uspel uvrstiti med kandidate za prvaka SLS. Bo v primeru odložitve kongresa na prihodnje leto znova poskusil? »Morda, če se v tem času določene stvari premaknejo,« nam je odvrnil.

Glavni odbor SLS je imel 24 ur časa, da se na dopisni seji izreče o morebitni odložitvi volilnega kongresa. Za takšno rešitev je bil predsednik glavnega odbora, litijski župan Franci Rokavec, ki ga nekateri nagovarjajo, naj začasno prevzame vodenje stranke. Proti izrekanju glavnega odbora o odložitvi kongresa pa je bil aktualni predsednik SLS Franc Bogovič. Tudi druge člane je v pismu pozval, naj storijo enako, kajti ocenil je, da je kongres primeren trenutek za pogovor o težavah in za iskanje optimalnih rešitev. »Moje stališče je, da se to Miklavževo soboto srečamo na sklicanem kongresu, da delegati odgovorno sprejmemo odločitve o tem, kaj bomo naredili s SLS kot prvo povojno demokratično stranko na Slovenskem, ki se letošnjega julija ni uvrstila v državni zbor RS,« je zapisal Bogovič in člane glavnega odbora SLS pozval, naj glasujejo proti odložitvi kongresa.

Nalivanje čistega vina

Glavni odbor ima 254 članov, sinoči do 19. ure jih je glasovalo le 150, od tega 95 za odložitev in 55 proti. Bogovič je sicer prepričal manjšino, a je tudi to zadostovalo za preživetje kongresa, saj bi morali sklep za njegovo odložitev potrditi dve tretjini članov. Natančnega odgovora na vprašanje, kaj je s tistimi, ki sploh niso glasovali, v SLS nimajo, zato je lahko takšna razlaga razpleta glasovanja vprašljiva.

V ljudski stranki so si čistega vina nalivali že na oktobrski seji glavnega odbora, pa na klavzuri na Martinovo soboto, s tem početjem bodo očitno nadaljevali še na Miklavževo soboto. Vprašanje je le, ali bo Miklavž izgubljenim članom stranke SLS prinesel novega predsednika, začasnega predsednika ali pa bo to začetek pogrebnega obreda te stranke. tat