Državna predmetna komisija (DPK) za slovenščino strokovno in tematsko določi knjige za maturitetni esej, cene knjig pa niso njena pristojnost. Tako je v odgovoru ministrstvu za izobraževanje (MIZŠ) – pričakovano – zapisal predsednik komisije dr. Hotimir Tivadar, docent na ljubljanski filozofski fakulteti. Tivadarjeva pojasnila je minuli teden obravnavala in potrdila državna komisija za splošno maturo.

Poročali smo že, da je Pikalovo ministrstvo konec aprila predsednika obeh komisij pozvalo, naj se izrečeta o (visokih) cenah izbranih romanov za prihodnjo maturo. Dijaki bodo za oba romana in priročnik o eseju kljub visoki nakladi morali odšteti 60 evrov – če tržni inšpektorat, ki ga je za mnenje zaprosilo ministrstvo, ne odkrije kakšnih nepravilnosti. Na primer usklajenega delovanja med državnimi (maturitetnimi) organi in založbama… Romana (Otroške stvari Lojzeta Kovačiča in Otroštvo Nathalie Serraute) namreč monopolno trži Založba Mladinska knjiga (MK). Kovačičev roman je formalno sicer izdala v sozaložništvu z Beletrino, a je ceno po naših informacijah določila MK.

Več avtorjev do zadnje seje

Tivadar je v dopisu zatrdil, da so v komisiji delali strokovno, zakonito in vestno. Poudarja, da so upoštevali tudi 54. člen zakona o maturi, ki govori o izpitni tajnosti, in da je bil postopek izbora del tak kot vsako leto. »Člani DPK za slovenščino več mesecev v skladu z izpitno tajnostjo intenzivno prebiramo različna dela iz slovenske in tuje književnosti, ki bi jih bilo mogoče vključiti v tematski sklop. Do odločitve za izbor pride šele takrat, ko se vsi člani predmetne komisije strinjamo z ustrezno kombinacijo. Pri tem smo letos zaprosili še za dodatno strokovno pomoč zunanje sodelavke z univerze (red. prof. dr. Alojzije Zupan Sosič, ki pozna delo v srednjih šolah in predmetni komisiji, obenem pa je tudi velika strokovnjakinja); v predmetni komisiji se je namreč z oktobrom 2012 zmanjšalo število članov, tako da v komisiji ni več strokovnjaka za književnost,« je zapisal Tivadar. Poleg tega, nam je še povedal, je letos prišlo do odločitve dobesedno na zadnji seji, kar pomeni, da so člani komisije do zadnjega imeli v rokah več avtorjev, zaradi česar naj bi bila zato izpitna tajnost letos največja možna.

Predsednik predmetne komisije je v dopisu obširno orisal skrb za zagotavljanje kakovosti. Spremembe načelno dopušča, a morajo biti te »utemeljene strokovno, predvsem pa morajo biti postopne in res pretehtane«.

Podpirajo knjige v e-obliki

Komisiji je v interesu, da so izbrana dela dijakom čim bolj dostopna, saj »nas zanima vsebina in znanje dijakov«. Podpirajo tudi idejo o knjigah v e-obliki in odkupu avtorskih pravic s strani MIZŠ ter so proti temu, da se s prednaročili ukvarjajo šole. Dr. Slavica Černoša z MIZŠ se načelno strinja, da bi bilo najbolje, če bi lahko ministrstvo odkupilo avtorske pravice za knjige, a denarja za to ni. Prihodnje leto, ko se bo ministrstvo spet pogajalo z založniki o ceni učbenikov za šolske sklade, bi lahko pogajanja vključevala tudi ceno knjig za maturo. Nič pa ni narobe, dodaja Černoševa, če imajo v maturitetni komisiji nekoliko v mislih tudi ceno, ko se odločajo med različnimi enako kakovostnimi romani…