Dolgoletni celjski podžupan Marko Zidanšek je soglasje h kandidaturi za novega predsednika Slovenske ljudske stranke (SLS) umaknil. Po naših informacijah ga je odnesla leto dni stara afera, povezana z nameravano preprodajo delnic Premogovnika Velenje, pri kateri naj bi skušal Zidanšek kot predsednik nadzornikov Holdinga Slovenske elektrarne delovati v korist nekdanjega prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota.

Novembra lani so kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada zaradi delnic velenjskega premogovnika pridržali tudi Marka Zidanška, vendar morebitne kazenske ovadbe zoper njega (še) niso napisali. So pa zato nekateri njegovi strankarski kolegi na sobotni seji izvršilnega odbora (IO), na kateri so potrjevali prispele kandidature za volitve novega vodstva stranke, podvomili, ali je s takim bremenom primeren za prvega moža SLS. Najglasnejši naj bi bili tisti, ki bi v isti sapi rehabilitirali in v stranko znova sprejeli izgnanega nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, obteženega z več kazenskimi ovadbami.

Da bi bila lahko Zidanškova kandidatura za prvaka SLS sporna, je – tako naši viri – na seji IO stranke ocenil tudi njen nekdanji prvak Janez Podobnik, ki skupaj z bratom Marjanom velja za podpornika Primoža Jelševarja kot kandidata za predsednika SLS. Jelševar pa je v soboto prelomil gentlemanski dogovor, ki ga je pred tednom dni sklenil z Markom Zidanškom in Damjanom Medvedom. Dogovorili so se, da bosta v primeru, če bo ta trojica edina kandidirala za novega predsednika SLS, Medved in Jelševar odstopila od kandidature. Če bi bilo kandidatov več, pa bi se umaknil Zidanšek. In ker so soglasje k predsedniški kandidaturi dali le Zidanšek, Medved in Jelševar, je Medved v soboto napovedal, da se bo umaknil, če bo enako storil tudi Jelševar. A slednji razlogov za svoj umik ni videl, zato oba z Medvedom ostajata v igri za novega predsednika SLS.

Nenadne okoliščine

Medvedu in Jelševarju se je želel pridružiti tudi Luka Ilc, predsednik občinskega odbora SLS Ribnica, ki je soglasje h kandidaturi za predsednika stranke dal le slabo uro pred potekom roka, vendar ga je »zaradi nenadnih okoliščin«, kot je zapisal, nekaj minut kasneje preklical, zjutraj pa si je spet premislil in zahteval preklic svoje izjave o umiku kandidature. Ilc je izvršilni odbor SLS tudi pozval, naj ga potrdi kot kandidata za prvaka stranke, vendar ta njegovega poziva ni upošteval. Tako Luka Ilc ostaja v boju »samo« še za tri funkcije: za podpredsednika SLS, za predsednika glavnega odbora in za člana izvršilnega odbora.

Ob takšni komediji zmešnjav se lahko do sobote v SLS zgodi še marsikaj. Tudi to, da bi bilo mogoče kandidature za vodenje stranke oddati še na kongresu ali da bi kongres volitve celo odložil. Izjava predsedniškega kandidata Primoža Jelševarja, da je eden redkih, ki se pogovarja z vsemi v stranki, namreč kaže na razpad sistema. tat