Ko sta se Anica in Andrej Gjureč iz Radencev odpravljala na križarjenje, nista niti slutila, da se bodo njune počitnice končale v bolnišnici. Četrti dan plovbe, kakšno uro pred tem, ko je ladja priplula na Malto, je Andreja prizadela možganska kap. Anici se je zdelo, da se je njuno življenje v trenutku sesulo kot hišica iz kart. Zaskrbljeno se je spraševala, kako bo tujcem razložila, da je mož srčni bolnik oziroma kako bo sploh komunicirala z njimi, saj angleškega jezika ne obvlada dobro. Najbolj pa jo je seveda skrbelo, ali bo mož sploh preživel.

Zakonca Gjureč še danes, nekaj let po dogodku, ne moreta prehvaliti predstavnikov zavarovalnice, s katero sta pred križarjenjem sklenila zavarovanje z medicinsko asistenco v tujini, in predstavnikov turistične agencije, preko katere sta se udeležila križarjenja. Gjurečeva pravi, da so se vsi takoj po moževi kapi odzvali hitro in izjemno strokovno. »Odpeljali so ga v zasebno bolnišnico, kjer so zdravniki opravili vse možne preiskave, meni pa so priskrbeli dodatno ležišče, tako da sem bila lahko ves čas v bližini. Koliko je vse to stalo, ne vem, ker je zavarovalnica pokrila vse stroške,« je zadovoljna Gjurečeva.

Če zakonca ne bi bila zavarovana z medicinsko asistenco v tujini, bi ju stroški zdravljenja, hrane in med drugim tudi vrnitve domov zagotovo močno udarili po žepu. Tako pa sta po odpustitvi iz bolnišnice v hotelu počakala na prihod druge ladje, na kateri jima je turistična agencija rezervirala eno najlepših kabin z balkonom.

Ker se je začela poletna turistična sezona, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zavarovanim osebam svetuje, naj si za čas začasnega bivanja v državah članicah Evropske unije, evropskega gospodarskega prostora in v Švici pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje in si pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognejo neposrednemu plačilu običajno visokih stroškov za nujne oziroma potrebne zdravstvene storitve v tujini.

Lani se je veliko Slovencev pritoževalo, da so imeli pri uveljavljanju pravic z evropsko kartico na Hrvaškem težave. »Da se to ne bi ponovilo, je ZZZS dobil zagotovilo hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje, da bo v vseh ordinacijah, ki so dolžne nuditi nujne oziroma oziroma potrebne zdravstvene storitve na podlagi evropske kartice, na vidnem mestu nameščena oznaka ali uradna nalepka, da sprejemajo evropsko kartico,« je pojasnil Damjan Kos, direktor sektorja za informiranje in odnose z javnostmi na ZZZS, in pri tem posebej poudaril, da evropske kartice ne sprejemajo tako imenovane turistične ambulante. Kdor bo torej zaradi bolezni ali poškodbe iskal pomoč v takšnih ambulantah, bo samoplačnik vseh stroškov zdravljenja.

V državah EU, EGP in Švici lahko z evropsko kartico uveljavljamo nujne zdravstvene storitve samo pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. V nekaterih državah moramo določene storitve tudi doplačati, tako kot jih morajo doplačati tudi njihovi zavarovani državljani. Pri zasebnih zdravnikih ali zasebnih klinikah, ki nimajo pogodbe s tujo zdravstveno zavarovalnico, moramo stroške zdravstvenih storitev poravnati sami, potem pa lahko na podlagi medicinske dokumentacije in originalnih računov uveljavljamo pravico do povrnitve stroškov.

ZZZS priporoča tudi komercialna zavarovanja

Tudi z Makedonijo, Srbijo in Črno goro je Slovenija sklenila dogovor o uporabi evropske kartice, vendar ZZZS opozarja, da je v teh državah obvezen še spremni dopis z izpisom osebnih podatkov, ki ga lahko dobimo po pošti skupaj z evropsko kartico. V Bosni in Hercegovini je treba imeti konvencijsko potrdilo, v Avstraliji pa lahko uveljavljamo evropsko kartico, vendar moramo zahtevek za povračilo stroškov vložiti v tistem kraju, kjer letujemo. ZZZS nam namreč teh stroškov ne more povrniti.

Z državami, kot so denimo Egipt, Tunizija, Turčija pa tudi ZDA, pa Slovenija nima sklenjenih meddržavnih sporazumov, kar pomeni, da moramo storitve nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči plačati sami. Ob vrnitvi v Slovenijo nam bo zavarovalnica povrnila stroške, vendar samo v višini povprečne cene te storitve pri nas.

Zlasti v državah, kjer ne velja evropski pravni red in s katerimi niso sklenjeni meddržavni sporazumi o socialnem zavarovanju, se je nepotrebnim stroškom mogoče izogniti tudi s sklenitvijo komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini, ki ga tudi na ZZZS toplo priporočajo. Takšna zavarovanja namreč krijejo stroške zdravljenja brez neposrednega plačevanja tako v javnih bolnišnicah kot tudi v zasebnih. V zavarovanje je vključen prevoz do zdravstvene ustanove v tujini ali po potrebi v domovino, pravna pomoč in pomoč pri prevajanju zaradi nepoznavanja tujega jezika ter med drugim pomoč svojcem, kakršne je bila deležna tudi Gjurečeva. Komercialna zavarovanja seveda niso zastonj tako kot evropska kartica, vendar je njihova cena v primerjavi s stroški zdravljenja v tujini zanemarljiva.