A tega denarja bolnišnica v letnem finančnem poročilu ni predvidela, dodatnih prihodkov, tako ministrstvo, pa letos ne morejo pričakovati. Še več, bolnišnica, kot je za Dnevnik povedal predsednik sveta Niko R. Kolar, mora poskrbeti za uravnoteženo poslovanje in zato nujno predlagati tudi dodatne varčevalne ukrepe, sicer se pri zakladnici ne bodo mogli zadolžiti. Kot še razkriva Kolar, pa to pomeni, da morda prav vse zaposlene čaka nižanje plač, dodatne prihranke naj bi si vodstvo bolnišnice obetalo tudi pri zdravilih.

Direktorju bolnišnice Janezu Lavretu s sindikatom Fides, v katerem je tudi večina zdravnikov, ki so umaknili soglasja za dežuranje, za zdaj tudi še ni uspelo najti kompromisa glede dežurstev in vodstvo ter zdravniki ostajajo vsak na svojem bregu. To pa že občutijo tudi pacienti, ki se pritožujejo, da jih zdravniki odklanjajo in prenaročajo, čeprav so že imeli dogovorjene operativne posege. Spomnimo, da je slovenjgraška bolnišnica za zdaj edina, ki dežurstva zdravnikov plačuje po referenčnem količniku, ne pa glede na plačni razred, v katerega je uvrščen posamezni zdravnik. To za bolnišnico pomeni prihranek, zdravniki pa so finančno na slabšem. Kot nam je uspelo izvedeti, je vodstvo bolnišnice poklicni skupini zdravnikov predlagalo kompromis, da je dežurstvo glede na plačni razred plačano le ob sobotah, nedeljah in praznikih med 7. in 15. uro, preostali čas dežurstev pa glede na plačni razred dežurnega delovnega mesta.

Kot je v predlogu zapisala predsednica sindikata Fides v slovenjgraški bolnišnici Jasna Uranjek, zdravniki menijo, da plačilo dežurstev ne more temeljiti na količini opravljenega dela, saj je zakonsko predpisana stalna prisotnost na delovnem mestu v času dežurstva tudi, ko le čakajo na kakšen dogodek.