Prof. dr. Tomislav Klokočovnik ne bo več vodil Zavoda za kardiovaskularno dejavnost, ki prek koncesije deluje v postojnskem zdravstvenem domu. Da bo odstopil s položaja direktorja zavoda, se je zavezal po prihodu na položaj predstojnika Kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja UKC Ljubljana. Poleg tega v prihodnje operacij krčnih žil in vstavljanja srčnih spodbujevalnikov v okviru te koncesije ne bo opravljal sam, so nam potrdili v ljubljanskem UKC.

Letošnji program tega zasebnega zavoda s koncesijo po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) obsega 151 operacij krčnih žil in 121 vstavitev, zamenjav ali revizij srčnih spodbujevalnikov (lani je bil program enak). Klokočovnik je pojasnil, da bodo strokovnjaki, s katerimi je sodeloval že doslej, v okviru koncesije še naprej opravljali operacije. »Privolil sem, da bom poiskal novega direktorja. Tako so mi svetovali in zaradi ljubega miru sem to sprejel, čeprav se UKC Ljubljana delo v koncesiji ne bi smelo dotikati, prav tako tega ne zahteva zakon,« je dejal Klokočovnik, ki meni, da so v bolnišnici želeli spremembo zaradi medijskih pritiskov. Poudaril je še, da v UKC Ljubljana sploh ne opravljajo operacij krčnih žil, zato v tem primeru ne moremo govoriti o konkurenčni dejavnosti.

Razmerja z zaposlenimi iz izolske bolnišnice pri teh operacijah se je dotaknil upravni nadzor nad čakalnimi seznami, zaradi katerega bolnišnica toži ministrstvo za zdravje. Klokočovnik je pojasnil, da je šlo pri tem za povsem običajno pot. »Zdravnik je ob pregledu bolnika dolžan povedati za čakalno listo. Ker ima izolska bolnišnica strašansko dolgo čakalno listo, mora zdravnik pacientu povedati, katera ustanova nima tako dolge čakalne liste, in ga napotiti tja,« je poudaril. Po njegovi oceni gre za precej slabo financirane operacije, za katere bolnišnice niti niso preveč motivirane. V tujini te operacije večinoma niso del javnega zdravstva, saj gre le v majhnem deležu za medicinske indikacije, v večjem pa za motečo estetsko težavo. »V ZDA te posege na primer opravljajo v navadnih ambulantah.«

Na sodni epilog pa čaka tudi Klokočovnikova tožba zoper izolsko bolnišnico. V njej je Klokočovnik pred leti nameraval opravljati srčne operacije, za katere je v osnovi dobil koncesijo, a mu svojih prostorov na koncu niso želeli oddajati. »Operacije krčnih žil in vstavljanje srčnih spodbujevalnikov sem bil primoran opravljati, da ne bi propadla koncesija. Na obravnavo čakam že skoraj tri leta,« je spomnil.