Rezultat vzporednih volitev je za predsednico Inštituta za raziskovanje trga in medijev Mediana Janjo Božič Marolt presenečenje v primerjavi z rezultati anket v dneh pred volitvami. Eno od presenečenj je zanjo en mandat SD in preferenčna izvolitev Tanje Fajon, kot pozitivno presenečenje je označila tudi Združeno levico, ki je po njihovih podatkih dobila okoli pet odstotkov glasov.

"Negativno presenečenje pa je Solidarnost. Pričakovali smo, da se bodo volivci iz vstajniških vrst volitev udeležili v večjem številu, ker bi lahko prepoznali, da vsak glas šteje, ne glede na to, kdo ga da. Tu smo pričakovali več. Sicer pa presenečenj v primerjavi z raziskavami pred volitvami za nas ni bilo," je dejala predsednica inštituta, ki je izvajal omenjene vzporedne volitve za POP TV in TV Slovenija.

Volilna udeležba pa je za Božič Maroltovo razočaranje. "Žalostno je. Ljudje so očitno preprosto izgubili zaupanje v politiko ali pa v Evropo," pravi. Upa, da udeležba ne bo tako nizka tudi na prihodnjih državnozborskih in lokalnih volitvah: "Nemogoče je napovedovati rezultate volitev in s tem tudi udeležbe, a pričakovala bi, da bi parlamentarne in lokalne volitve pritegnile več volivcev na volišča. Ker se namreč dogajajo v neposrednem okolju, se bolj vežejo na vsakodnevno življenje volivcev. V kolikor se seveda protest ne bi še bolj stopnjeval," dodaja Božič Maroltova.

Pripadnost proti egocentričnosti

Na vprašanje, kaj je prepričalo ljudi, da je izid evropskih volitev kakršen je, Božič Maroltova odgovarja, da "pripadnost na desnici in razdrobljenost ter egocentrizem na levici".

V Mediani so vzporedne volitve delali na klasičen, preverjen način. Na terenu so imeli okoli 150 ljudi, razpršenih po slučajno izbranih voliščih, vezanih na rezultate prejšnjih volitev po vsej Sloveniji. Anketarji so na izhodih z volišč vsakega vnaprej načrtovanega slučajnega volivca prosili za sodelovanje. Sodelujoči je izpolnil volilni listič, ki je bil enak uradnemu z volišča, je pojasnila Božič Maroltova.

Rezultati ankete so, kar se tiče preferenčnih glasov, ravno toliko zanesljivi kot ostali deli ankete, poudarja. "Vsaka raziskava je bolj ali manj dobra ocena realnega stanja. Do zdaj so še na vsakih volitvah v vzporednih volitvah izmerili rezultate do decimalke natančno, poudarja predsednica Mediane.

Strokovnjak za komuniciranje Miro Kline meni, da izidi niso presenečenje. Ocenjuje, da je vse potekalo po predvidevanjih in skladno z napovedmi javnomnenjskih raziskav.

"Zmagali so rutinerji, tisti, ki so Slovenijo že predstavljali v Bruslju, in tisti, ki so jih kot novost nastavile ankete, recimo Igor Šoltes z listo Verjamem," ugotavlja Kline. Po njegovih besedah je edino manjše presenečenje morda DeSUS, ki je verjetno dobil mandat predvsem zato, ker je uporabil Iva Vajgla, ki je "star bruseljski rutiner".

Kot meni Kline, je bolj kot strokovnost ali izkušenost kandidatov odločilno predvsem, da jih ljudje poznajo, tudi v navezavi z Brusljem. Poleg tega kot značilnost volitev Kline izpostavlja nizek interes, ki se kaže v nizki volilni udeležbi.

Sam ocenjuje, da so se ljudje popolnoma umaknili od bruseljske politike, tudi zaradi načina, kako so pravzaprav pritiskali na Slovenijo, Grčijo in podobne države. V državah, ki so pritiskale, ki pridobivajo in se počutijo zmagovalci, denimo v Nemčiji, pa se je udeležba povečala.