Janša zakona v obliki, kot ga je pripravila vlada, ne podpira

DZ je fiskalno pravilo, po katerem morajo biti prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa v presežku, vnesel v ustavo 24. maja lani in v šestih mesecih bi moral sprejeti tudi izvedbeni zakon, ki bo opredeljeval podrobnosti izvajanja tega pravila v praksi. To obdobje se je izteklo že konec novembra lani.

Predsednik SDS Janez Janša je pred sestankom povedal, da izvedbenega zakona v obliki, kot ga je zdaj pripravila vlada, ne podpirajo. Edini namen tega besedila po njegovem mnenju je, da se izniči ustavni zakon, ki je bil sprejet maja lani.

Na vprašanje, ali je določilo, ki določa dopustna odstopanja od fiskalnega pravila, preveč ohlapno, je Janša odgovoril, da je preveč ohlapno vse v zakonu. "Pravzaprav ni člena oz. področja zakona, ki bi bil ustrezno opredeljen. Obstaja boljši osnutek iz leta 2012, ki pa ga je vlada nekje založila," je dejal.

Tudi v NSi imajo ima glede osnutka izvedbenega zakona pomisleke. Predsednica stranke Ljudmila Novak je zlasti izpostavila preveč ohlapen člen, ki opredeljuje okoliščine, v katerih je dovoljeno odstopanje od fiskalnega pravila. O tem bo NSi zahtevala dodatna pojasnila in zatem razmislila o zakonu. Vsekakor pa zakon potrebujemo, ga že nekaj časa pogrešamo in bi ga morali že zdavnaj sprejeti, je poudarila predsednica NSi.

Erjavec: Opozicija poskuša ustvariti izredne razmere

V SLS bi zakon podprli še pred meseci, če bi ga vlada predložila, je ob prihodu na sestanek povedal predsednik stranke Franc Bogovič. A da bi bilo iz njega mogoče jasno razbrati usmeritev vlade v smeri usklajenih javnih financ, imajo še nekaj predlogov. Dogovoriti se morajo denimo še glede fiskalnega sveta, ki se mu zdi potreben. V SLS pa želijo tudi, da bi pri osnovah, s katerimi bi določili višino porabe, izhajali iz bodočih trendov, ne pa iz nekih napovedi gibanja bruto domačega proizvoda, ki se pogosto ne uresničijo.

Prvak DeSUS Karl Erjavec pa ocenjuje, da poskuša opozicija ustvariti izredne razmere. Kot meni, "zlasti SDS vrši močan pritisk nad vlado" zaradi napovedane ustavne obtožbe.

Podpredsednik SD Dejan Židan pa je prepričan, da bo gospodarska rast odpravila številne težave, s katerimi se soočamo. "Pred nami mora biti obdobje gospodarske rasti, kajti ne verjamem, da bomo uspeli stabilizirati Slovenijo z dodatnim krčenjem javnih izdatkov," je dejal. Pri tem vlaga velike upe v novega gospodarskega ministra.