Očitno nastaja kar nekaj strank, je na današnji novinarski konferenci povedal Janković in dejal, da vsak, ki ima voljo, ima tudi pravico oblikovati stranko. »In jaz sam to pozdravljam,« je pojasnil in dodal, da bo zanimivo videti srečanje programov PS in bodoče stranke Alenke Bratušek.

Več strank - več možnosti za državljane

Po njegovih besedah sta v tem primeru dve možnosti: ali da Alenka Bratušek ocenjuje, da je program PS slab in želi oblikovati svojega ali pa ji kaj drugega ni odgovarjalo, »da ne spoštuje demokratične volje na kongresu PS«.

»Čim več strank, več bo možnosti za državljane. Na koncu bodo pa sami odločili po dveh kriterijih: en kriterij je program, drugi kriterij pa komu zaupajo, da je sposoben ta program izvesti,« je na novinarski konferenci na Mestni občini Ljubljana pojasnil Janković. Dodal je, da stoji za že sprejetim programom PS.

Vsak ima pravico iskati svojo pot

Glede izstopa nekaterih poslancev iz PS je povedal še, da »kar je bilo namenjeno odhodu, je šlo«. Po njegovih besedah ima pri teh letih vsak pravico, da išče svojo pot, ki se mu zdi pravilna. »Ampak nihče ni povedal, kaj je razlog temu,« je še dejal na to temo.

Komentiral je tudi možnost, da bi bile državnozborske volitve 13. julija in dejal, da je to skregano z vso pametjo. Poudaril je, da gre za čas, ko polovica volivcev ne bo prisotnih, zato se mu zdi izbira tega datuma nedopustna.

PS z županom glavnega mesta in potencialnim mandatarjem

Če bodo volitve res 13. julija, bodo imele po Jankovićevih besedah prednost pred lokalnimi, ker se bo treba nanje pripraviti in bo njim posvečena vsa pozornost. Povedal je, da je sicer njegova ambicija, da bi imela PS tako župana glavnega mesta kot potencialnega mandatarja.

Če bi v prihodnjih dneh kljub napovedim kdo predlagal kandidata za mandatarja, bi Janković o imenu resno razmislil. Po njegovih besedah bi morala to biti oseba, ki bi sledila programu PS in bi imela kompetence, ne glede na to, od kod bi prišla. V PS so sicer dejali, da novega mandatarja sami ne bodo predlagali, vendar pa to po Jankovićevih besedah ne pomeni, da dobrega predloga ne bi podprli.

Pravica, da se najprej pogovori s kolegi

Na vprašanje o županski kandidaturi in o tem, ali bi kandidiral kot neodvisni kandidat ali kandidat stranke PS, pa je odgovoril, da bo svojo odločitev povedal, ko bo za to čas. »Časa imamo dovolj, do volitev je še dolgo,« je dejal. Dodal je, da ima pravico, da se o tem najprej pogovori s svojimi kolegi.

Pojasnil je, da ne tehta med nastopom na lokalnih volitvah s PS ali z Listo Zorana Jankovića ter dejal, da je treba počakati na volitve na državni ravni.

Dvojna morala in dvojno delovanje KPK

Janković je na današnji novinarski konferenci komentiral tudi poročilo računskega sodišča v zvezi s poslovanjem Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) v letu 2011. Po njegovih besedah KPK v pogodbo s Kadom o najemu prostorov ni vključila protikorupcijske klavzule, to pa je nato storila z aneksom. »Meni pa so dali 25. avgusta 2011 kazen 3000 evrov za dve pogodbi, se pravi, dva meseca pozneje sem plačal kazen, ker nisem v pogodbi, ki sta nastali na podlagi javnega razpisa za sofinanciranje športa, vključil protikorupcijske klavzule,« je pojasnil.

KPK oziroma njenega nekdanjega predsednika Gorana Klemenčiča zato Janković sprašuje, ali bo plačal kazen, ker v svojo pogodbo ni vključil protikorupcijske klavzule oziroma ali pa bodo ljubljanski občini vrnili denar. »To je spet eden od dokazov dvojne morale in dvojnega delovanja KPK in jaz obtožujem tak način dela. Zahtevam, da plača kazen,« je še dejal.