Po omenjenem zakonu sicer posameznemu upravičencu za vsak mesec izbrisa pripada odškodnina v višini 50 evrov. Odobri se mu v upravnem postopku, ki ga vodijo upravne enote. Če pa upravičenec meni, da je takšna odškodnina prenizka, lahko vloži tožbo na sodišče, pri čemer odškodnina na koncu ne sme preseči trikratnega zneska odškodnine, do katere bi bil upravičen v upravnem postopku. A pri tem mora dokazati, da mu je škoda dejansko nastala. Poleg tega se denarna odškodnina, izplačana po zakonu, ne šteje v dohodek, ki se upošteva pri uveljavljanju pravic iz javnih sredstev.

Če ima oseba veljavno dovoljenje za stalno prebivanje in ne izpolnjuje pogojev za vključitev v zdravstveno zavarovanje, hkrati pa prejema denarno socialno pomoč oz. izpolnjuje pogoje za njeno pridobitev, ji pripada tudi pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje. Zahtevo za plačilo prispevka upravičenec vloži na centru za socialno delo v kraju, kjer prebiva.

Ne glede na določbe stanovanjskega zakona je upravičenec z veljavnim dovoljenjem za stalno prebivanje pri reševanju stanovanjskega vprašanja izenačen z državljanom Slovenije.

Prednostna obravnava v programih socialnega varstva

Upravičenec, ki zaradi posledic izbrisa potrebuje pomoč, ima pravico do vključitve in prednostne obravnave v programih socialnega varstva. Upravičenec z veljavnim dovoljenjem za stalno prebivanje oz. slovenskim državljanstvom ima pravico tudi do vključitve in prednostne obravnave v programih, ki zagotavljajo hitrejše vključevanje v kulturno, gospodarsko in družbeno življenje Slovenije.

Kot še pojasnjujejo na ministrstvu, je upravičenec z dovoljenjem za stalno prebivanje ob izpolnjevanju ostalih zakonskih pogojev upravičen tudi do državne štipendije. Izenačen je tudi s slovenskim državljanom na področju izobraževanja po javno veljavnih izobraževalnih ali študijskih programih za pridobitev javno veljavne izobrazbe.

Pri uveljavljanju odškodnine v sodnem postopku in drugih oblik pravičnega zadoščenja zaradi izbrisa mora oseba izkazati, da izpolnjuje pogoje oz. status upravičenca. To po navedbah ministrstva lahko izkazuje s potrdilom upravne enote, da je bil izbrisan iz registra in nato pridobil dovoljenje za stalno prebivanje oz. državljanstvo.

Informacije na voljo na vseh upravih enotah

Izpolnjevanje pogojev za pridobitev odškodnine v sodnem postopku ali pri uveljavljanju drugih oblik pravičnega zadoščenja pa se lahko dokazuje tudi s pravnomočno odločbo o priznanju upravičenca ali pravnomočno odločbo o določitvi denarne odškodnine.

Ob tem na ministrstvu še dodajajo, da so podrobne informacije v zvezi z uveljavljanjem pravice do denarne odškodnine in drugih oblik pravičnega zadoščenja na voljo na vseh upravnih enotah.