Kot je še zapisala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, se od konca druge svetovne vojne zdi, da je v razviti Evropi postalo skoraj samoumevno, da država enakomerno zastopa interese delavk in delavcev na eni strani in lastnikov kapitala na drugi strani. Ob tem je dodala, da so močni sindikati, delujoči mehanizmi socialnega partnerstva in dogovarjanja, postali nepogrešljive sestavine evropsko pojmovane demokracije.

»Zdelo se je, da je prvi maj odločnega delavskega boja za ekonomske, socialne, politične in kulturne pravice mezdnih delavcev in delavk le še simbol in spomin nekdanjih, uspešno preseženih, ostrih in tudi krvavih razrednih bojev,« je zapisala Kopač Mrakova. V današnji Evropi po njenem prepričanju ponovno živimo v času, ko partnerstvo dela in kapitala ni več samoumevno, ampak se ob številnih ukrepih ekonomske, finančne in socialne politike na evropski in nacionalni ravni odloča, komu služi država in komu pravzaprav služi Evropska unija.

Kljub razmeroma slabi sliki na področju trga dela pa je ministrica za delo prepričana, »da so v tem mandatu s sprejetimi zakoni in ukrepi storili številne pomembne korake v smeri ohranjanja in zagotavljanja pravic delavk in delavcev«.