Na ministrstvu poudarjajo, da na ceno posamezne izkaznice na nivoju objekta vpliva več različnih dejavnikov, kot so popolnost dokumentacije, velikost objekta, kompleksnost sistemov ogrevanja, hlajenja, prezračevanja in oddaljenost lokacije izdelovalca od naročnika itd.

Ministrstvo je z namenom razjasnitve problema in priprave novih rešitev pripravilo analizo cen izdanih energetskih izkaznic. Ta je pokazala, da je bilo do sredine februarja izdanih 132 energetskih izkaznic, od tega pet za enostanovanjske stavbe in 31 za večstanovanjske stavbe.

Pri analizi 85 odstotkov izdanih energetskih izkaznic za stanovanjske stavbe je praksa pokazala, da se ponudbe izdelovalcev gibljejo v cenovnem razponu od ena do več kot deset, pojasnjujejo na ministrstvu. "Rezultati kažejo, da so bili vsi strahovi v javnosti o trenutno pretirano visokih cenah energetskih izkaznic neupravičeni, saj so bile izbrane ponudbe z nižjo ceno, saj se realizirane cene izdanih energetskih izkaznic gibljejo v rangu med 0,25 evra/kvadratni meter do 0,8 evra/kvadratni meter," so zapisali.

Priporočena cena ministrstva vključuje vse stroške nujno potrebne za izdelavo energetske izkaznice. V to ceno niso vključeni posredni stroški za izdelavo energetske izkaznice (npr. potni stroški, dodatna dela zaradi nepopolne dokumentacije). Ravno tako ne vključuje stroškov drugih dokumentov, ki niso nujno potrebni za izdelavo energetske izkaznice.

Poslanci prav zdaj na izredni seji DZ odločajo tudi o novem energetskem zakonu. Ta v slovenski pravni red prenaša določbe evropskih direktiv, ki urejajo področje trga z energijo ter spodbujanja energetske učinkovitosti in obnovljivih virov energije. Večino kritičnih pripomb javnosti se sicer nanaša prav na implementacijo energetskih izkaznic, zlasti z vidika določanja cene energetskih izkaznic.