Predsednik republike Borut Pahor je za novega predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) imenoval Borisa Štefaneca, za njegova namestnika pa Jurija Fermeta in Darka Stareta. Nekaj strank se je na imenovanje odzvalo že v četrtek. Odzivi so bili v glavnem še zelo skopi.

Gorenak pa je danes v sporočilu za javnost poudaril, da v Sloveniji potrebujemo organ ali službo, ki se bo ukvarjala s politiko države na področju boja proti korupciji, hkrati pa potrebujemo dobro delujočo policijo, tožilstvo in sodstvo, pa tudi računsko sodišče.

Glede imenovanja novih članov KPK pa je treba biti po Gorenakovem mnenju zadržan, zlasti zato, "ker sta tako predsednik Štefanec in namestnik Ferme javnosti manj znana, drugi namestnik Stare pa je že doslej sodeloval pri mnogih hudo spornih odločitvah KPK, kjer se je pokazala skrajna pristranskost in neobjektivnost KPK". "To pa v nobenem primeru ni dobra popotnica za delo celotnega vodstva KPK," je prepričan Gorenak.

Narediti je treba več kot imenovati novo vodstvo KPK

Iz SLS so sporočili, da težko komentirajo izbiro predsednika republike, saj ne poznajo referenc novega predsednika KPK. Prepričani pa so, da je treba za bolj učinkovit boj proti sistemski korupciji v Sloveniji narediti mnogo več, kot le imenovati novo vodstvo KPK, in sicer sprejeti predloge, ki jih je protikorupcijska komisija predlagala decembra lani.

SLS zato podpira program Evropske ljudske stranke (EPP) tudi na področju boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji, ki ga ravno v teh dneh sprejemajo na kongresu v Dublinu.

V gibanju Kričač so pozdravili novo imenovanje komisije. Pričakujejo, da bo delovala v smeri nadgradnje kazensko pravnega delovanja ter dala poudarek krepitvi vladavine prava, integritete javnega sektorja in nekih skupnih vrednot javnega dobrega.

Od novega vodstva KPK v gibanju pričakujejo odprt dialog s civilnodružbenimi organizacijami.