Računsko sodišče je po letu in pol prečesavanja čakalnih seznamov ugotovilo množično preskakovanje vrst v UKC Ljubljana. Približno petino bolnikov so leta 2012 operirali, ne da bi jih prej sploh vpisali na čakalni seznam ali pa prej kot večino drugih enako nujnih bolnikov.

Kot smo poročali že pred uradno objavo poročila, so se tudi tokrat kot ena od poti do hitrejšega zdravljenja pokazale »zunanje« ambulante. Med pacienti, ki so vrsto preskočili, je bilo precej takih, ki jih je v samoplačniški ali koncesionarski ambulanti pregledal zdravnik iz UKC Ljubljana.

Ministrstvo za zdravje pa je včeraj napovedalo, da bo zdravniško zbornico vendarle pozvalo k izrednemu strokovnemu nadzoru v bolnišnici Valdoltra. V njej je pogoste poti mimo vrste zaznala protikorupcijska komisija, ob pomanjkljivi dokumentaciji pa se je zastavil tudi dvom o morebitnem pretiranem uvrščanju bolnikov na operacije. Ali čaka takšen nadzor tudi največjo slovensko bolnišnico, še ni znano.

Tako kot pri operacijah je bilo preskakovanje pogosto tudi pri ambulantnih pregledih. Pod drobnogled so med drugim vzeli klinični oddelek za revmatologijo, kjer morajo bolniki danes na pregled čakati po eno leto, zdravnikov pa primanjkuje. Gre za oddelek, ki neuradno velja za enega bolj urejenih v UKC Ljubljana, a je računsko sodišče odkrilo več pomanjkljivosti pri uvrščanju na čakalne sezname. Vsak peti pregledani bolnik na primer ni bil vpisan na čakalni seznam. Za večino teh pacientov so ugotovili, da so prišli na prvi pregled na podlagi lastnega, svojčevega ali zdravnikovega klica, občasno pa so posebno vztrajnega bolnika v nujni ambulanti pregledali tudi, ko ni šlo za nujno stanje.

Ugotovili so še, da nekateri zdravniki z oddelka delajo tudi izven UKC, v lastnih ali tujih samoplačniških ambulantah ali pri koncesionarjih. Nekatere paciente, ki so jih pregledali v teh ambulantah, so zatem naročali na dodatne kontrole ali diagnostiko na napotnico, pri čemer pa pacientov niso uvrščali na čakalne sezname. Na pregled so prišli neposredno po dogovoru z zdravnikom ali pa so bili uvrščeni med kontrolne preglede, čeprav v bolnišnici prvega pregleda še niso opravili. Na oddelku so začeli ukrepati in se zavedajo problemov, ugotavlja poročilo, a to še ni dovolj, da bi povsem preprečili sprejemanje pacientov mimo vrste.

Ogromen odstotek bolnikov, ki so bili na čakalni seznam sicer vpisani, a so na vrsto prišli prej od sotrpinov, pa so odkrili v endokrinološki ambulanti. Bilo jih je za skoraj 28 odstotkov med vsemi bolniki. Na oddelku za endokrinologijo so revizorjem pojasnili tudi, da zaposlene v bolnišnici sprejmejo brez vpisa na čakalni seznam in da datum dobijo prej kot ostali bolniki. Tudi na tem oddelku še niso sprejeli zadostnih ukrepov, ugotavlja poročilo računskega sodišča.

Konkretno kateri zdravnik, medicinska sestra ali kak drug zaposleni je bil odgovoren za posamezen preskok pacienta, pa ob sedanjem načinu vodenja čakalnih seznamov niso mogli ugotoviti. Geslo, s katerim lahko spreminjajo sezname, na nekaterih oddelkih uporablja tudi po nekaj deset zaposlenih.

»Z revizijo smo izmerili problem čakalnih vrst in pokazali na pomanjkljivosti v vsakdanji praksi. V čakalni vrsti so nekateri neučakani, drugim pa ni treba čakati,« je poudaril predsednik računskega sodišča UKC Ljubljana Tomaž Vesel. Bolnišnica je po njihovi oceni pri reviziji sicer sodelovala zgledno in že ukrepa, poenotiti pa bodo morali vodenje čakalnih seznamov in poskrbeti za ustrezen nadzor.