Inšpekcija za varno hrano in finančna inšpekcija sta v dveh nedavnih nočnih akcijah obiskali peke in bili nad videnim razočarani. Od 48 pregledanih pekarn jih je le štirinajst dobilo oznako brez pripomb, pri posameznih so inšpektorji za varno hrano ugotovili manjše nepravilnosti, pri nekaterih tudi velike packarije. Najbolj so bili razočarani nad Pekarno in okrepčevalnico Šentjur, kjer so v skladišču med drugim naleteli na obgrizene vreče z moko in poginule miši na vabah. To je tudi edina od pregledanih pekarn, ki so jo inšpektorji ukazali začasno zapreti, dokler ni lastnik zagotovil ustreznih higienskih razmer.

Pozor, omet odpada!

»V marsikateri pekarni bi večino ugotovljenih nepravilnosti rešili že s pomočjo AMC – 'ajmarja', metle in cunje,« slikovito pojasni direktorica inšpekcije za varno hrano Andreja Bizjak. Ključni problem je – enako so inšpektorji ugotovili že v gostinskih obratih – čistoča. V dobri desetini primerov so bile higienske razmere zelo slabe. V desetih pekarnah so nadzornike zmotile plesnive stene v skladiščih. Tako je bilo v Novem mestu, Brežicah, Sevnici, Krškem, Straži pri Novem mestu, na Jesenicah in Tišini, v Radljah ob Dravi, Mavčičah in Slovenj Gradcu. Večina od teh pekarn ima težave tudi z odpadanjem ometa, njihova skladišča, namenjena moki, pa postajajo priročna odlagališča marsičesa, tudi čebule, krompirja...

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je seznam pekarn, ki so bile predmet tokratnega izrednega nočnega nadzora, včeraj objavila na svoji spletni strani. Na vrhu so tiste, v katerih niso ugotovili nobenih nepravilnosti, stopnja packarij pri drugih pa po besedah Bizjakove narašča premo sorazmerno z dolžino povzetka inšpekcijskih ugotovitev. Med njimi je tudi pekarna v Mavčičah, v zvezi s katero v poročilu piše: »Neustrezno higiensko stanje v skladišču: opaženi iztrebki glodalcev, zapredki insektov v vrečah z moko, plesen po vogalih in robovih stropa.«

Delo na črno

Inšpekcija za varno hrano se je pekarn lotila že lansko pomlad. »Stanje je bilo takrat katastrofalno, letos je za spoznanje boljše,« priznava Andreja Bizjak, a je vseeno razočarana, da so njeni inšpektorji tudi tokrat zgolj iz dobre tretjine pekarn odšli brez ureditvenih odločb ali prekrškovnih postopkov (uvedli so jih 29). Glede na to, da je lanska javna objava »grešnikov« zelo odmevala, poleg tega so z uprave ves čas opozarjali, da nadzore nadaljujejo, so pričakovali več reda.

Tokratni nadzor so inšpektorji uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin izpeljali skupaj s finančno upravo, kajti med lansko racijo so ponekod doživeli, da so delavci, v pekarnah zaposleni na črno, pred inšpektorji in policisti, ki so jih spremljali, bežali skozi okno.

Da je leglo sive ekonomije tudi dejavnost pekarstva, je potrdila tudi tokratna akcija. Finančna uprava je namreč opravila nadzor nad zaposlovanjem na črno, izdajanjem računov, nad blagajniškim poslovanjem ter vodenjem predpisane dokumentacije in evidenc. V 147 nadzorih je ugotovila 24 kršitev, od tega jih je bilo 18 povezanih z zaposlovanjem na črno. Že na kraju samem so finančniki izrekli za dobrih 70.000 evrov glob, a to še ni dokončna številka, saj zaradi sumov nepravilnosti v nekaterih primerih še ugotavljajo vsa dejstva in okoliščine. So pa tako finančni kot prehranski inšpektorji soglasni: dejavnost pekarstva je še vedno zelo tvegana tako z vidika zdravja ljudi kot tudi z vidika zaposlovanja na črno.