Kot je v izjavi za medije pred začetkom kolegija DZ pojasnil Han, je namreč ravno SD na koalicijskih usklajevanjih s SMC dala pripombe v smislu, da se mora opraviti javna preiskava po islandskem vzoru in ugotoviti odgovornost za nastalo bančno luknjo. Svoje besede je podkrepil tudi z dokumenti, ki jih je pokazal novinarjem.

Celotna točka o preiskavi bančne luknje je »enostavno izpadla«

SMC se je s pripombo strinjala, s tem da so se le še opredelili do tega, kaj je to islandski vzor, zadeva je šla naprej in to so zapisali v koalicijski sporazum, pravi Han. A nato je v zadnji, tretji različici osnutka sporazuma, prišlo do tehnične napake, saj je celotna točka o preiskavi bančne luknje »enostavno izpadla«. SD si v nobenem primeru tega ni želela, poudarja Han, pač pa zahteva, da je to jasno zapisano v koalicijskem sporazumu.

Predsedujoči SD Dejan Židan se je po Hanovih besedah že pogovarjal s Cerarjem. Ta je dejal, da je tudi on zdaj videl, da je prišlo do »čiste tehnične napake in da je tudi on razočaran, da je prišlo do t. i. medijskega spina«, a da bo zadeva popravljena. Han se, kot dodaja, lahko tudi opraviči v imenu pripravljavcev koalicijskega sporazuma, ki ga sicer pišejo v SMC.

Po kolegiju DZ je tudi vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer potrdila, da je na tem mestu prišlo do tehnične napake. V imenu SMC se je opravičila in zagotovila, da točka o preiskavi bančne luknje zanesljivo ostaja v koalicijskem sporazumu.

Zaveza ostaja del koalicijske pogodbe

Podobno pojasnilo so nato uradno ponudili tudi v stranki. »Ob pospešenem usklajevanju besedila koalicijske pogodbe je zaradi tehnične napake izpadla zaveza glede preiskave bančne luknje z jasno opredelitvijo odgovornosti. Ta zaveza seveda ostaja del koalicijske pogodbe,« so zapisali v sporočilu za javnost.

V najnovejšem osnutku koalicijskega sporazuma je medtem opaziti tudi, da izsledki neodvisne revizije izvedbe gradnje šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6) niso več podlaga za odločitev o nadaljnjem delovanju Teš 6, kot se je to glasilo v prejšnjem osnutku.

Po Hanovih besedah je v osnutku sporazuma prej pisalo, da se zadeva razišče in da se najde krivce, v SD pa da so razumeli, da se zaradi tega nato preveri, ali bo Teš 6 sploh deloval naprej ali ne. Osebno meni, da je ta odstavek treba odstraniti iz besedila koalicijskega sporazuma.

»Če je kdo v Teš 6 kriv pri investiciji, mora iti v zapor«

»V Sloveniji smo zaradi tajkunov, zaradi nesposobnih menedžerjev, potopili kar nekaj podjetij, tega pa ne želimo. Če je kdo v Teš 6 kriv pri investiciji, mora iti v zapor in odgovarjati, ampak za božjo voljo, ta Teš 6 mora na nek način delati naprej. To je za nas ključno,« je dodal Han.

Pri novinarskem vprašanju, ali je torej SD zahtevala omenjeno spremembo v osnutku sporazuma, pa je Han le še enkrat poudaril, da je v Teš 6 milijardo in pol investicije, zato ta zadeva mora delovati naprej, tisti, ki so krivi za takšne »abnormalne številke«, pa morajo v zapor.

Medtem ko Kustec Lipicerjeva še ni želela pojasnjevati podrobnosti glede Teš 6, saj so te zadeve po njenih navedbah še vedno predmet koalicijskih usklajevanj, pa je stranka v sporočilu za javnost zapisala, da glede tega v zadnjem osnutku koalicijske pogodbe ni prišlo do vsebinskih sprememb.

»Naše odločitve in ukrepi glede Teš 6 so vezani na neodvisno revizijo in njene rezultate,« so poudarili v SMC.