Ne govorimo o eni sami zaposlitvi, ampak gre za bistveno širši problem, je v imenu predlagateljev na današnji izredni seji dejal Gorenak.

»Ni nedopustno, da se DZ vmešava v delo KPK in uprave NLB«

Je pa po njegovem mnenju primer zaposlitve nekdanjega člana senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Praprotnika v Novi Ljubljanski banki (NLB), ki jo je KPK tudi preiskovala, »eklatanten primer, kjer je dokazljivo šlo za klientelistično kadrovanje in za korupcijo v skladu s tistim, kar pravi zakon o integriteti in preprečevanju korupcije«, zato so ga izpostavili.

Zavrnil je izjave predsednika uprave NLB Janka Medje in nekaterih »levo politično motiviranih in opredeljenih novinarjev«, da je nedopustno, da se DZ vmešava v delo KPK in uprave NLB.

»Dokler bodo državljani od leta 1991 do danes plačevali milijarde in milijarde in jih s tovornjaki pošiljali v Novo Ljubljansko banko, na račun tega pa sami postajali čedalje bolj siromašni«, imajo vso pravico, da na tovrstna kadrovanja opozorijo oz. imajo poslanci pravico, da v njihovem imenu to storijo, je dejal Gorenak.

»Roka roko umije«

Poslanec SDS je govoril tudi o Praprotnikovem novinarskem delu - da je spisal na desetine, stotine člankov, ki so bili izrazito levo politično motivirani in so v celoti večinsko šli na račun vodje opozicije Janeza Janše oz. SDS - in o imenovanju Praprotnika v senat KPK, za kar da ni izpolnjeval pogojev.

Njegova zaposlitev na NLB je po Gorenakovem mnenju rezultat principa »roka roko umije«, saj je KPK ugotovila, da je za vse nepravilnosti glede poslovanja NLB s Korn Ferry kriv takratni nadzorni svet, ki ga je vodil Medja, da pa Medja sam ni nič kriv, ker se je iz odločanja izločil.

Klemenčič je službo zavrnil

»Torej, najprej v vlogi predsednika nadzornega sveta obišče to agencijo - verjetno se tam ni pogovarjal o lepem vremenu v Sloveniji ali koga vabil na smučarijo, verjetno je imel kakšen drug pogovor, kadrovski, recimo - potem pa pride nazaj v Slovenijo in začnejo plačevati račune agenciji, ne da bi bila pogodba z njimi sklenjena. Nato sklenejo pogodbo, pri čemer se, ne boste verjeli, predsednik nadzornega sveta izloči,« je povedal Gorenak.

Po njegovih informacijah je Medja vodenje centra za skladnost poslovanja najprej sicer ponudil nekdanjemu predsedniku KPK Goranu Klemenčiču, ki da je ponudbo zavrnil, nato pa je službo dobil Praprotnik.

Ramšakova: Primer koruptivnega ravnanja uprave NLB

Zaposlitev Praprotnika je po mnenju SDS primer koruptivnega ravnanja uprave NLB, je dejala Sonja Ramšak (SDS). Menijo, da je vodstvo NLB Praprotnika izbralo le zato, da bi mu zagotovilo dobro plačano delovno mesto kot povračilo za to, da KPK ni ukrepala zoper NLB.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Mitja Mavko je dejal, da se vlada pojava sistemske korupcije loteva zelo resno in sistematično. Pripravila je program ukrepov za preprečevanje korupcije, ki je deloma odziv na 15 predlogov nekdanjega senata KPK, vsebuje pa tudi dodatne ukrepe.

Za razpravo na voljo okoli sedem ur

Mavko je izpostavil spremembe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki jih bo vlada DZ predložila predvidoma v naslednjih tednih, in že sprejeti zakon o Slovenskem državnem holdingu (SDH), ki vsebuje posebno poglavje o krepitvi integritete ter omejevanju tveganj v zvezi s korupcijo pri upravljanju naložb v lasti SDH in države.

DZ ima za razpravo na voljo okoli sedem ur, sprejem sklepov pa po zavrnitvi predlogov na matičnem odboru ni predviden.