Na ministrstvu za okolje in prostor vztrajajo, da je odvoz del teles iz bolnišnic na sežig v tujino namesto v domača krematorija povsem primerna rešitev. Z etičnega vidika je po njihovem odvoz v tuje sežigalnice, kjer se bo lahko človeško tkivo znašlo skupaj s preostalimi odpadki, celo primernejši od dosedanjega odvoza na Žale ali v mariborski krematorij. Na ministrstvu za zdravje pa so za mnenje medtem zaprosili vrh ginekološke in patološke stroke. Vse kaže, da se v okoljskem resorju ob uvajanju evropskih zahtev niso dovolj posvetovali z zdravstvenim.

»Ni ovir za sežig zunaj Slovenije«

Medtem ko Komisija RS za medicinsko etiko ugotavlja, da so deli teles posebni tako po izvoru kot z etičnega vidika in jih zato ne bi smeli obravnavati po krovnih uredbah o odpadkih, na okoljskem ministrstvu menijo, da delov teles iz »strokovnih in etičnih razlogov« ne gre enačiti s telesi umrlih. Zato je po njihovem edino pravilno, da ti odpadki namesto v krematorijih po novem končajo v sežigalnicah, kjer pa lahko sežigajo tudi komunalne in druge odpadke. Pri tem pa se tudi na okoljskem ministrstvu, čeprav je po vsebini ravno nasprotno, sklicujejo na mnenje iste etične komisije.

Na ministrstvu opozarjajo še, da so deli teles in organov potencialno vir okužb, zato je zanje edini primeren način njihovega odstranjevanja sežig. Ker ljubljanski in mariborski krematorij nista opremljena kot sežigalnice odpadkov, po novem teh tkiv ne bosta več smela upepeljevati, direktor javnega podjetja Žale Robert Martinčič pa se boji, da bodo prisiljeni prenehati upepeljevati in pokopavati tudi plodove do 22. tedna nosečnosti in v znanstvene namene odstopljena telesa pokojnikov. Čeprav se okoljska inšpekcija v njih za zdaj še ni vtaknila, tudi ti namreč uradno sodijo med patološke odpadke. Še naprej pa bosta krematorija lahko upepeljevala telesa umrlih, saj pogrebne dejavnosti zakonodaja s področja varstva okolja ne ureja. Bodo pa po napovedih ministrstva tudi to predvidoma že v naslednjem letu spremenili in omejili emisije, ki jih pri upepeljevanju teles pokojnikov v zrak lahko spuščata krematorija.

Da bi dotlej naredili izjemo in kot prehodno rešitev dovolili, da krematorija še naprej upepeljujeta tudi dele teles in organov, se ministrstvu ne zdi potrebno. Pri tem jih ne moti niti dejstvo, da v Sloveniji sploh nihče nima dovoljenja za sežig patoloških odpadkov, prav tako pa nihče – niti podjetje Biotera, ki ima edino dovoljenje za zbiranje teh odpadkov – nima dovoljenja za njihov odvoz v tujino. »Glede na to, da ni ovir za sežig teh odpadkov zunaj Slovenije, tudi ne vidimo potrebe po takšnih izjemah,« pravijo na ministrstvu.

Svoje bodo povedali še ginekologi in patologi

Na ministrstvu za zdravje so do nove rešitve, ki v bolnišnicah zbuja ogorčenje in strah pred dodatnimi stroški, očitno bolj zadržani. Tako so že zaprosili za mnenje razširjenih strokovnih kolegijev za ginekologijo in za patologijo (gre za najvišja strokovna organa na področjih, v katera posegajo nova pravila, op. p.). To bo lahko osnova za morebitno spreminjanje podzakonskega akta, po oceni ministrstva za zdravje pa bi bilo treba upoštevati predvsem etični vidik. Poudarjajo pa, da je za to problematiko primarno pristojno okoljsko ministrstvo

Zahtevi, ki bo prinesla prevažanje tkiv iz bolnišnic v tujino, pa se čudijo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). »Ne morem se znebiti vtisa, da je v ozadju teh sprememb tudi komercialni interes. Kremiranje človeških teles se namreč v ničemer ne razlikuje od kremiranja njihovih delov,« je dejal generalni direktor ZZZS Samo Fakin. Odvažanje v tujino, ki bo verjetno dražje, je po njegovem neracionalno. Če okoljsko ministrstvo samo od sebe ne uvidi težav z novo rešitvijo, bi bilo smiselno, da jih na to opozori ministrstvo za zdravje, je dodal Fakin.