Kriminalisti so v začetku aprila izvedli več hišnih preiskav zaradi suma prirejanja javnega naročila pri poslu med UKC Ljubljana in podjetjem Medicoengineering za servisiranje operacijskih miz. Isti dan so vse pridržane izpustili. S poslom naj bi javni zavod oz. javna sredstva oškodovali za okoli 448.000 evrov. Vrednost vzdrževalne pogodbe za operacijske mize med UKC Ljubljana in Medicoengineeringom, ki je sklenjena za dobo treh let, je znašala 770.733,78 evra z DDV.

Preiskujejo, ali se je kdo osebno finančno okoristil

Kriminalisti sumijo, da je Medicoengineering poslal UKC Ljubljana listine, na podlagi katerih je bilo pripravljeno javno naročilo. Predlagana vrednost javnega naročila, ki sicer ni realna tržna vrednost, naj bi tako nastala ravno na podlagi tega dokumenta in so jo uporabili tudi kot pogodbeno vrednost med UKC in Medicoengineeringom. Pred tem pa naj ne bi opravili nobene raziskave tržišča in naj ne bi pridobili nobenih konkurenčnih cen. Pred tem je Medicoengineering, kot trdijo kriminalisti, v UKC Ljubljana opravljal isto storitev po bistveno nižji ceni. Vrednost pogodbe pa je bistveno odstopala od vrednosti pogodb, ki jih ima podjetje sklenjeno z drugimi bolnišnicami za isto dejavnost. Kriminalisti tudi preiskujejo, ali se je kdo od preiskovanih tudi osebno finančno okoristil.

Poleg Vrhunca naj bi bili takrat pridržani še pomočnik generalnega direktorja za komercialne zadeve UKC Ljubljana Bojan Uran in vodja tega razpisa Karmen Tršelič, pa tudi direktorica Medicoengineeringa Tanja Frantar Zabret in njen soprog Igor Zabret.

Zaradi omenjenega posla je sicer v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec odredil interni nadzor, izsledki pa še niso znani. Vmes so tudi spremenili pogodbo z Medicoengineeringom, ki je danes vsebinsko enaka pogodbi, ki jo ima Medicoengineering z UKC Maribor za servisiranje miz.

Na razpis se je prijavilo le eno podjetje

A v UKC Ljubljana poudarjajo, da se je na razpis, ki je bil objavljen tudi na portalu javnih razpisov EU, prijavil samo Medicongineering. Prav tako je to podjetje edino pooblaščeno v Sloveniji za servisiranje teh operacijskih miz.

V. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec je dan po preiskavi zagotovil, da je naredil vse, da je bil postopek za izbiro zakonit in gospodaren. Zanikal je, da bi se pri tem osebno okoristil in poudaril, da na noben način ni subjektivno odgovoren, zato ne vidi razloga za svoj odstop.

Medicoengineering oz. njegov predhodnik Aico-Med je bil akter tudi v odmevni aferi operacijskih miz iz leta 2002. Takrat so v UKC Ljubljana od omenjenega podjetja brez javnega razpisa kupili 38 operacijskih miz Maquet za 1,1 milijarde tolarjev (štiri milijone evrov). Pri tem naj bi opremo preplačali za 600 milijonov tolarjev. Zaradi afere je odstopil takratni generalni direktor UKC Primož Rode.

Precej dvignjenih obrvi povzročil tudi promocijski video

UKC Ljubljana je nato tožil Medicoengineering, zahtevali so ničnost pogodbe in začasno odredbo o prenehanju odplačevanja dolga. Tožbo je leta 2009 sprožil prav Vrhunec, ki je bil v času nabave operacijskih miz državni sekretar na ministrstvu za zdravje in član sveta zavoda UKC Ljubljana. Nato sta se UKC in Medicoengineering leta 2011 poravnala. Poravnava je bila vredna 530.000 evrov, Medicoengineering pa je ta znesek poravnal s servisiranjem opreme.

Precej dvignjenih obrvi je povzročil tudi promocijski video za Medicoengineering, v katerem je nastopal Vrhunec. Zato je predsednik Fidesa Konrad Kuštrin dejal, da bo potrditev novega mandata Vrhuncu za generalnega direktorja UKC Ljubljana pokazatelj, ali vlada misli resno z bojem proti korupciji.

Vlada Vrhuncu mandata namreč še ni potrdila. Karl Erjavec, ki je začasno vodil zdravstveni resor, je dejal, da vladi ne bo predlagal njegovega imenovanja, ministrica za zdravje Alenka Trop Skaza pa se v enomesečnem mandatu ni mogla odločiti, ali predlagati Vrhunčevo imenovanje ali ne. Zato od junija lani UKC Ljubljana vodi kot v. d. generalnega direktorja, prejšnji mandat se mu je namreč iztekel.

Erjavec »stopil na žulj zdravstveni mafiji«

Erjavec je po današnji seji vlade dejal, da na izredni seji sveta UKC Ljubljana ne pričakuje nič posebnega in da gre očitno za to, da je sam »stopil na žulj zdravstveni mafiji«.

»Zato tudi takšna gonja zadnje dni proti meni, ampak čas bo tako ali tako pokazal, da je šlo samo za preusmeritev pozornosti. Gre za to, da bi me želeli utišati, a me ne bodo. Še enkrat povem: Mislim, da ne bi bilo prav, da bi vlada dala soglasje k imenovanju Vrhunca, ker je objektivno odgovoren tudi za stanje v UKC. Boste videli, po tej seji se bo ta vihar hitro polegel,« je še dejal Erjavec.