"Saj veste, da vam ne bom nič povedal," je vse, kar je medijem po skoraj dvournem pogovoru s predstavniki DL povedal Čufer.

Virant pa je pojasnil, da so se z ministrom le pogovarjali in izmenjali stališča. Pri tem je njegova stranka Čuferja seznanila s "čvrstim stališčem, da bi bil še en dvig DDV v tem trenutku nesprejemljiv".

"Mislim, da se minister intimno strinja s tem, da je treba narediti čim več na odhodkovni strani. A po mojem ocenjuje, da je v tej levosredinski vladi to nekoliko težje kot pa dvigovati davke. To pa je točno tisto, kar DL moti," je dodal.

Na vprašanje, ali Čufer še vedno vztraja pri dvigu DDV in katere možne odhodkovne ukrepe jim je predstavil, Virant ni želel odgovoriti. Dejal je le, da so Čuferju tudi sami predstavili ideje, kaj bi se dalo postoriti na odhodkovni strani, a mu obenem jasno povedali, da je na potezi finančno ministrstvo.

Virant: Pričakovati gre zanimivo razpravo

Kot alternativne ukrepe je Virant omenil subvencije, ki so se velikokrat izkazale kot neučinkovite, pri podjetjih v državni lasti pa je po njegovem mnenju treba pogledati, ali imajo kaj likvidnih sredstev na računih in ali v resnici ves dobiček vplačujejo v proračun države.

Tako še vedno ni jasno, kakšne ukrepe - če sploh - bo vlada sprejemala na četrtkovi seji. Virant pravi le, da je pričakovati zanimivo razpravo in da bo na mizi verjetno veliko predlogov o možnih varčevalnih ukrepih. "Potem bomo pa videli. Počakajmo," je dodal.

Znova pa se Virant ni mogel izogniti vprašanjem o interpelaciji, ki ga kot notranjega ministra čaka v petek. Podpreti jo namreč utegnejo vsaj trije poslanci PS: Jožef Kavtičnik, Tina Komel in Stanko Stepišnik. Slišati pa je tudi razmišljanja, da bi največja vladna stranka glasovanje obstruirala ali se vzdržala.

Virant: Ne mislim trgovati

"Mislim, da bi bilo to zelo čudno sporočilo in da bi resno, resno ogrozilo nadaljnje delovanje koalicije," je bil jasen Virant in hkrati poudaril, da je treba počakati, kaj se bo zgodilo v petek. Se mu zdi pa v vsakem primeru "popolnoma nesprejemljivo", da največja koalicijska stranka ne bi podprla ministra in hkrati predsednika druge koalicijske stranke.

S tem se po njegovi oceni odpira tudi vprašanje, ali je PS bolj pod vplivom svojega prvega predsednika Zorana Jankovića ali jo dejansko vodi premierka Alenka Bratušek.

Že pred sestankom pa je Virant poudaril, da "niti pod razno" ne namerava trgovati in da DL ne bo podprla dviga DDV, tudi če on v petek kot minister pade.

Slovenija si ne more privoščiti nestabilnosti v koaliciji

Stališče DL je Erjavca presenetilo zlasti zato, ker se je na nedeljskem srečanju koalicije »nekako zdelo«, da vsi ugotavljajo, da je dvig DDV edini možen ukrep, ki bo lahko hitro prijel in bo s tem nadomestil izpad v višini okoli 200 milijonov evrov tistih prihodkov, ki so bili v proračunu predvideni z zakonom o davku na nepremičnine.

Zato Erjavec težko ocenjuje, kaj je izvršilni odbor DL vodilo k taki odločitvi. Po njegovih besedah namreč ne gre za povečanje davkov, saj je bil proračun v takem obsegu sprejet. »Tukaj gre v bistvu samo za to, da se poskuša z drugim davčnim virom nadomestiti izpad, ki je nastal zaradi padca nepremičninskega zakona na ustavnem sodišču. Zato težko govorimo, da gre za neko dodatno povečanje davčnih virov glede na sprejet proračun,« je pojasnil.

Poudaril je tudi, da si Slovenija v tem trenutku ne more privoščiti nestabilnosti v koaliciji ali vladi, zato upa, da do tega ne bo prišlo. Ne predstavlja si namreč, kakšne posledice bi prinesla politična kriza, ki bi lahko vodila tudi do predčasnih volitev. »Spomnite se, koliko truda smo vložili v to, da smo znižali obrestne mere,« je povedal in spomnil, da bonitetne hiše kot ključni element za obrestno mero navajajo ravno politično stabilnost in reformno sposobnost.

Čufer v tujini o rezih, doma je bolj umirjen

Predsednik DeSUS še vedno meni, da bo Čufer na četrtkovi seji vlade predstavil svoje predloge in tudi natančne izračune za to, kako nadomestiti izpad v proračunu. Kot je ocenil, verjetno vnovičen dvig DDV ni edina možnost, a ob tem znova izpostavil, da za njegovo stranko ne pride v poštev poseganje v pokojnine ali regrese upokojencev in tudi ne v plače javnih uslužbencev, saj je ravno prvak DL in notranji minister Gregor Virant podpisal sporazum s sindikati. Kljub vsemu je Erjavec prepričan, da se bo tudi DL na koncu znala uskladiti s predlogi, ki jih bo na mizo dal Čufer.

Ob tem se je Erjavec dotaknil tudi torkovih napovedi Čuferja v Atenah o potrebi po dodatnih rezih v javno porabo: »Minister za finance, zlasti ko je v tujini ali kadar govori v tujem jeziku, zelo rad govori o rezih, ko pride v Ljubljano, pa je njegova retorika precej bolj umirjena, tako da temu ne posvečam preveč pozornosti.«

DeSUS proti interpelaciji Viranta

Zagotovil je tudi, da bo DeSUS v petek glasovala proti interpelaciji zoper Viranta. O napovedih, da bodo vsaj trije poslanci največje vladne stranke PS glasovali za interpelacijo, pa je povedal, da je to »nekako razumljivo«. Spomnil je, da je bil Virant »precej glasen«, ko je šlo za nekdanjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika, ki je odstopil in je zdaj poslanec PS. Tudi če do tega pride, to za Viranta kot ministra ne bo usodno, je sicer prepričan Erjavec, a je hkrati ocenil, da to ni dobro. »Koalicija mora z vsemi poslanci nastopati enotno, ampak vendarle poslanec ni vezan na nobeno stališče in se odloča po svoji vesti in volji,« je sklenil.