Stranki ne bosta nastopili s skupno listo

Kot je na novinarski konferenci po današnji seji izvršnega odbora DeSUS povedal Erjavec, mu je strankin organ podelil mandat za začetek pogovorov z Židanom o tem, da bi stranki skupaj oblikovali koalicijo, ki bi po predčasnih parlamentarnih volitvah predlagala kandidata za mandatarja. Če bi torej stranki na volitvah zbrali dovolj glasov, da bi lahko sestavili socialdemokratsko vlado, bi kandidata za mandatarja predlagala tista stranka, ki bi na volitvah dosegla boljši rezultat.

Oblikovanje takšne koalicije pa po Erjavčevih besedah ne pomeni, da bosta stranki na predčasnih volitvah 13. julija nastopili s skupno listo, pač pa vsaka s svojo.

Program SD najbolj podobrn programu DeSUS

Odločitev o sodelovanju s stranko SD je Erjavec utemeljil s programom te stranke, ki je najbolj soroden programu DeSUS. V socialdemokratski vladi bi DeSUS tudi lažje ščitil interese upokojencev, pravi Erjavec, ki si ne predstavlja, da bi to lahko storili v vladi predsednika SDS Janeza Janše. SD in DeSUS bi tako lahko nastopila kot "levi blok kot protiutež zmagi Janeza Janše".

Erjavec pričakuje dobro sodelovanje z Dejanom Židanom, ne predstavlja pa si, da bi se o oblikovanju koalicije pogovarjal z nekdanjim predsednikom SD Igorjem Lukšičem, saj da je ta imel preveč radikalna stališča.

Odprti tudi za povezovanje z drugimi strankami

V DeSUS so, kot pravi, odprti tudi za povezovanje z drugimi strankami, ki imajo sorodne programe. Na levici sicer vlada velika razdrobljenost, a prava levica je po njegovih besedah le socialdemokracija, ostale stranke pa imajo bolj liberalne programe.

Izvršilni odbor DeSUS je sicer na današnji seji ocenil tudi izid evropskih volitev in je z njim zelo zadovoljen. Prvič imajo namreč svojega evropskega poslanca, rezultat volitev pa pomeni tudi dobro popotnico za državnozborske volitve, je poudaril predsednik DeSUS.