Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je konec novembra vladi naložil, naj po preučitvi vseh okoliščin in učinkov sprejme odločitev, kdaj bi bil najprimernejši trenutek za priznanje Palestine. A kot pravi Erjavec, se v Izraelu trenutno pripravljajo na parlamentarne volitve, ki bodo marca.

"Moje stališče je, da se počaka na rezultat teh parlamentarnih volitev, da se vidi, kakšna bo nova vlada in kakšna bo prihodnost mirovnega načrta," je dejal.

"Glede priznanja Palestine je treba dejansko oceniti vse okoliščine, ker tu ne gre za to, da bi zadovoljili domačo javnost, ampak za to, da priznanje s strani Slovenije pride v trenutku, ko bi to pomenilo tudi korak naprej za samo Palestino in za izboljšanje situacije na terenu," je dodal.

Spomnil je, da je Švedska, ko je lani priznala Palestino, hkrati zagotovila tudi izdatno finančno injekcijo v višini 160 milijonov evrov.

V priznanje skupaj z drugimi članicami EU

"Treba se je tudi zavedati, da smo člani EU in da smo se zunanji ministri na zadnjem srečanju odločili, da EU prevzame bolj aktivno vlogo, kar se tiče bližnjevzhodnega mirovnega procesa," je dejal.

"Mnenje je tudi, da tiste države, ki so pripravljene iti v postopek priznanja, da to storijo skupaj. Vse to je treba upoštevati," je dodal zunanji minister.

Odbor DZ za zunanjo politiko konec novembra sicer ni postavil nobenega roka, do kdaj naj bi vlada sprejela sklep o priznanju Palestine. A priznanje so tedaj načeloma podprli praktično v vseh poslanskih skupinah, razen v opozicijski SDS. Tudi Erjavec je tedaj nakazal, da je to pravzaprav "vprašanje časa", ne pa "vprašanje priznanje da ali ne".

Palestino je doslej priznalo 135 držav, med njimi tudi devet članic EU, zadnja med njimi Švedska.