Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je po naših informacijah prejela prijavo zaradi suma koruptivnega ravnanja ministrstva za infrastrukturo in prostor ter sodelavcev gradbenega inštituta ZRMK, ki so mimo vseh predpisov licence za izdelovanje energetskih izkaznic brezplačno pridobili z medsebojnim izpraševanjem pred predstavnikom ministrstva. A kot so redkobesedno sporočili s komisije, so anonimen dopis zavrgli oziroma odločili, da ne bodo začeli predhodnega preizkusa prijave.

Nič narobe ali pometeno pod preprogo?

»Lahko da s takšnim podeljevanjem licenc res ni nič narobe ali pa je stvar tako umazana, da so jo pometli pod preprogo. Kolikor sem bral predpise, licence samemu sebi ne moreš podeliti, hkrati pa je malo nenavadno, da se je tudi postopek na inženirski zbornici ustavil,« komentira Matjaž Valenčič iz Združenja izdelovalcev energetskih izkaznic (ZIEI). Kot še pravi, sta najmanj dva sodelavca ZRMK, ki sta licenco za izdelovanje energetskih izkaznic pridobila na sporen način, člana njihovega združenja, vendar proti njima brez podlage, kot je recimo mnenje KPK, ne morejo ukrepati in ju recimo iz združenja izključiti.

Po 40. členu poslovnika KPK lahko komisija prijavo zavrže, če je med drugim na prvi pogled očitno, da ne gre za prijavo, ampak predvsem za izražanje mnenja, kritike, stališča, pogleda, ali pa so navedbe prijavitelja nerazumljive, neresne ali žaljive. Enako velja, če so očitane kršitve povzročile zgolj škodo in ne tudi koristi, pri čemer iz same prijave ni mogoče razbrati obstoja dokazov o koruptivnem ravnanju ali kršitvah zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. KPK lahko prijavo zavrže tudi, če iz anonimne prijave ni mogoče sklepati na verodostojnost navedb, če teh ni mogoče preveriti na podlagi javno dostopnih podatkov ali če prijavi niso priloženi relevantni dokumenti in informacije za učinkovit postopek KPK. Prav tako komisiji ni treba obravnavati prijave, ki jo je vsebinsko že obravnavala, če prijava ne razkriva novih dejstev in informacij. To je hkrati pogoj, da komisija sprejme v obravnavo morebitno novo prijavo z enako problematiko.

Nihče ni pristojen

Proti sedmim sodelavcem gradbenega inštituta ZRMK, ki so si podelili licence in so člani inženirske zbornice – članici uprave inštituta ZRMK Marjani Šijanec Zavrl, Mihi Prazniku, Mihi Tomšiču, Andražu Rakuščku, Anji Glušič, Bojanu Mehletu in Matjažu Malovrhu – pa je na disciplinskem organu zbornice marca letos postopek sprožil takratni namestnik zborničnega disciplinskega tožilca Marcel Turk. »Teh sedem vodstvenih kadrov ZRMK, ki so tudi delničarji inštituta, je s svojimi dejanji krnilo ugled Inženirske zbornice Slovenije, niso dovolili strokovne presoje nad svojim delom, kršili so kodeks poklicne etike, pravila stroke, predpise in akte zbornice, niso se izogibali konfliktu interesov, zlorabili so zaupanje naročnika in med drugim tudi ponaredili javno listino z namenom, da se uporabi kot prava listina,« je prepričan Turk.

Toda s predlogom, da zbornica omenjenim odvzame inženirsko licenco oziroma jih iz zbornice izključi, mu ni uspelo, zato je s položaja namestnika disciplinskega tožilca protestno odstopil. Kot z dopisi dokazuje Turk, je disciplinski tožilec ugotovil, da zbornica za njegovo prijavo ni pristojna, zato jo je odstopila agenciji za energijo, ta pa iz istega razloga ministrstvu za infrastrukturo in prostor. Čeprav na odziv ministrstva še čakamo, ta najverjetneje ne bo nič drugačen kot marca, ko smo v Dnevniku prvič pisali o spornem podeljevanju licenc sodelavcem ZRMK. Ministrstvo je takrat menilo, da pri svojem delu spoštuje veljavno zakonodajo.

Toda že marca smo opozorili, da lahko energetske izkaznice po slovenski zakonodaji izdelujejo le licencirani strokovnjaki, ki uspešno opravijo posebej predpisano usposabljanje in preizkus znanja, pri čemer pa tega obveznega izpita za pridobitev licence ne smejo opraviti pri sodelavcu ali delodajalcu. Ker je ZRMK edini izvajalec usposabljanj in izpitov v Sloveniji, hkrati pa se očitno ne želi odreči poslu izdelovanja energetskih izkaznic, se je znašel pred neprijetno zagato. Skupaj z ministrstvom jo je rešil tako, da je enajst predavateljev na usposabljanjih bodočih izkazničarjev – poleg že omenjenih vodilnih kadrov ZRMK še nekdanji minister brez listnice v Pahorjevi vladi Henrik Gjerkeš, docent na ljubljanski fakulteti za strojništvo dr. Matjaž Prek, profesor na isti fakulteti dr. Vincenc Butala in Matjaž Zupan – licenco pridobilo po ustnem medsebojnem izpraševanju pred predstavnikom ministrstva Erikom Potočarjem.