Predlog izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu - to je od lani vpisano v ustavo - je v parlamentarno proceduro vložila poslanska skupina SDS s prvopodpisanim Jožetom Tankom.

Ustava, v katero se je lani vneslo fiskalno pravilo, ki določa uravnotežen proračun brez zadolževanja, določa tudi rok za sprejem izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu - ta je bil 24. november lani, je uvodoma v imenu predlagateljev pojasnil Šircelj.

Kot je poudaril, koalicija ni naredila domače naloge, zaradi tega pa je danes Slovenija v neustavnem položaju, v veliko slabšem gospodarskem in finančnem položaju, krši pa tudi mednarodne zaveze, ki jih je sprejela. Spomnil je, da so predsedniki političnih strank pred nekaj meseci ustanovili delovno skupino za pripravo zakona, ki je to storila, a zakon očitno ni šel naprej v vladno proceduro.

Zakon podprli v SDS, DL, SLS in NSi

Izvedbeni zakon za sprejem v DZ so poslanci SDS pripravili, da se zaščiti gospodarske, finančne in s tem tudi državne interese države Slovenije. "S tem se bo povečala neodvisnost države in s tem se bo povečala seveda tudi samostojnost države," je poudaril Šircelj in izrazil tudi obžalovanje, da pri tako pomembnem zakonu v DZ ni predstavnikov vlade.

Poleg poslancev SDS so podporo predlogu napovedali v poslanskih skupinah DL, SLS in NSi, medtem ko mu nasprotujejo v poslanskih skupinah PS, SD, ZaAB in DeSUS.

Poslanec SDS Andrej Vizjak je poudaril, da je fiskalno pravilo pravilo, ki predstavlja temelj odgovorne in vzdržne javne politike. Po njegovem mnenju je zlato fiskalno pravilo oz. da lahko iz proračuna porabimo toliko, kolikor vanj zberemo, še premalo ambiciozen cilj v sedanjih razmerah. Tako pričakuje tudi iz "evropskih integracij".

Franc Bogovič (SLS) je ocenil, da ni nobenega razloga za sprenevedanje, da je še vedno dovolj časa za sprejem izvedbenega zakona; predlog bodo v poslanski skupini SLS podprli, a si želijo pri fiskalnem svetu še temeljitega pogovora.

Vlade ni, je na zatožni klopi, kar je prav, ker je kršiteljica ustave, pa je poudaril poslanec NSi Jožef Horvat. Ravnanje vlade, ki ni pripravila izvedbenega zakona, ocenjujejo kot neodgovorno do države in do državljanov, pa tudi širše, mednarodno.

PS: Fiskalno pravilo sprejemljivo le ob razvojnem programu Slovenije

Za poslansko skupino DL je po besedah Marka Pavlišiča ključni cilj državo spraviti v tirnice razumne javne porabe. Če fiskalnega pravila ne bo, se poslanec boji, da se bo "igra z zadolževanjem" nadaljevala toliko časa, dokler ne bo financiranje vseh blagajn tako daleč od ekonomskih osnov, da bo zaradi odplačevanja dolgov prišlo do sesutja javnih financ. Glasovanje proti izvedbenemu zakonu je zanj "glasovanje za zaščito vrtičkov, kjer se z javnimi sredstvi dela in deli v zasebnem interesu".

V poslanski skupini PS se po pojasnilih Jožefa Kavtičnika strinjajo, da je treba racionalizirati javno porabo, uravnotežiti javne finance in postopoma zmanjševati javni dolg, a menijo, da samo fiskalno pravilo ne bo privedlo Slovenije iz krize. Za PS je sprejemljivo le ob pogoju natančnega definiranja razvojnega programa Slovenije. To pa da je naloga prihodnje vlade, ki bo morala poleg izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu spremeniti še zakon o javnih financah ter izpeljati pokojninsko in zdravstveno reformo ter reforma celotnega sistema socialne varnosti.

Frangež: Slovenija si ne sme zavezovati rok pri pametnem reševanju problemov

Matevž Frangež (SD) je spomnil, da so zapisu v ustavo v poslanski skupini SD večinsko nasprotovali, za njih je pomembno, da si Slovenija ne zaveže rok pri pametnem reševanju, ne le naših javnofinančnih problemov, pač pa tudi pri vprašanju prestrukturiranja gospodarstva in povečanja zaposlenosti.

V Zavezništvu Alenke Bratušek, kjer menijo, da je fiskalno pravilo eden ključnih gradnikov stabilnih in uravnoteženih javnih financ, po besedah Janija Möderndorferja menijo, da je edino prav, da odločitev o tem sprejme nov sklic DZ. Da je treba to prepustiti novemu sklicu DZ, se je strinjala tudi Marjana Poropat (DeSUS).

DZ bo o tem, ali je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, odločal v petek.