Pahor sprejema odgovornost za njegovo imenovanje, ni pa pripravljen sprejeti odgovornosti, da njega ali kogarkoli drugega na ta položaj ne bi imenoval zaradi (nekdanjega) članstva v stranki, če tega pogoja ne zahteva zakon, izpostavlja predsednik. Ponovil je, da mu je Štefanec zagotovil, da ni osebnih ali drugih okoliščin, zaradi katerih ne bi mogel brez težav in popolnoma nepristransko opravljati svoje funkcije.

Štefanec je bil po dveh krogih prepoznan kot edini primeren kandidat za predsednika KPK, zato je Pahor na koncu sprejel odločitev, ga potrdil in že na tiskovni konferenci v petek dejal, da »ima on in celoten senat vso mojo podporo«.

»Z neodgovorno odločitvijo je ogrozil delovanje državne inštitucije«

Kot smo pred dnevi že pisali, je Boris Štefanec s svojim izstopom iz stranke PS predsednika Pahorja seznanil še pred podpisom ukaza o imenovanju, ki ga je Pahor nato izpeljal. »Z vednostjo o strankarski okuženosti kandidata Borisa Štefaneca in z vednostjo, da s tem peha KPK v amoralno mlakužo sistemske koruptivnosti, je podpisal za državljanke in državljane škodljivo in nesprejemljivo, za predsednika republike pa škandalozno in nedostojno odločbo,« opozarjajo v DSP.

»Njegov poskus, da pri sami razglasitvi zanika lastno odgovornost za izbor ter krivdo za odločitev licemerno zvali na izbirno komisijo, katere predlog bi lahko odgovorno podpisal ali podpis suvereno odklonil, neizpodbitno kaže na namernost njegovega podpisa,« so prepričani v DSP. Po njihovem je predsednik s sprenevedavo, pa tudi neodgovorno odločitvijo resno ogrozil delovanje državne inštitucije, ki je še uživala zaupanje prebivalcev sicer »izropane, okradene in ogoljufane« republike.

Zapravil zaupanje državljanov

V DSP pravijo, da je predsednik Pahor z imenovanjem Štefaneca na čelo KPK zapravil zaupanje večine državljanov, hkrati pa KPK pahnil v hudo nevarnost. Ker je po njihovem s klavrnim in nenačelnim podpisom izgubil vso kredibilnost, naj bi tudi KPK izgubila verodostojnost, načelnost in zaupanje, česar pa, tako v DSP, ni mogoče rešiti drugače kot z odstopom.

Pod poziv k odstopu so se podpisali člani upravnega odbora DSP: Aleš Debeljak, Milan Jesih, Marko Kravos, Feri Lainšček, Vinko Möderndorfer, Tone Peršak, Draga Potočnjak, Ivo Svetina, Veno Taufer (predsednik), Janja Vidmar, Vlado Žabot.

Za odziv smo klicali tudi na Urad predsednika RS, a prek telefona izjave oziroma komentarja na poziv DSP niso želeli dajati. Odgovor bodo poslali prek spletne pošte.

Solidarnost: Pahor naj poda pojasnila

Da naj pojasni svojo udeležbo v postopku izbire kandidatov KPK, predsednika Pahorja pozivajo tudi v skupini Solidarnost. Menijo, da je imenovanje novega vodstva zamajalo zaupanje v KPK, poleg tega pa kaže, tako v Solidarnosti, da je predsednik »s svojim nonšalantnim ravnanjem, izrekanjem dvoma v kandidate in bežanjem pred lastnimi pristojnostmi zakuhal situacijo, zaradi katere je resno načet javni ugled tega organa in začetek njegovega delovanja v novi sestavi«. V Solidarnosti Pahorja sicer ne pozivajo k odstopu, ga pa pozivajo, naj nujno poda pojasnila.

SDS podala ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja uničenja listin

Poslanci SDS so na policijo in Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani danes vložili ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja uničenja listin in suma preprečitve dokazovanja. Po njihovem namreč obstaja sum kaznivega dejanja pri članih izbirne komisije za izvedbo postopka izbire primernega kandidata za predsednika KPK. Pravijo, da so bili - sodeč po poročilih medijev – pogovori snemani, narejeni pa tudi magnetogrami, ki naj bi bili kasneje uničeni. »Uničeni tonski posnetki pogovorov s kandidati in magnetogrami bi imeli dokazno vrednost v primerih morebitno vloženih pravnih sredstev neizbranih kandidatov,« so v izjavi za javnost sporočili iz SDS. Z njihovim uničenjem pa so, tako SDS, bile uničene tudi vsebinske utemeljitve o razlogih, zakaj ostali kandidati niso bili primerni za položaj predsednika KPK.

Na informacijo o vložitvi ovadbe se je na današnji tiskovni konferenci odzvala tudi predsedujoča izbirne komisije dr. Polonca Kovač, ki je poudarila, da je komisija ravnala pravno korektno in pravilno. »Komisija bo sodelovala z organi pregona,« je napovedala Kovačeva.

Tanko k odstopu poziva generalno sekretarko vlade

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko pa je na generalno sekretarko vlade Tanjo Šarabon naslovil javni poziv k odstopu zaradi njenega ravnanja v primeru izbirnega postopka KPK. Oseba, ki sodeluje pri postopkih, ki kažejo na sum kaznivega dejanja, po njegovi oceni ne sme in ne more opravljati nalog na tako odgovorni funkciji. »Prav tako ocenjujemo, da zaradi nespoštovanja zakonodaje ne morete več opravljati funkcije generalne sekretarke, zato vas pozivamo, da s te funkcije nemudoma  odstopite,« je v javnem pozivu zapisal Tanko.

Integriteta nasprotuje ukinitvi KPK

Društvo Integriteta nasprotuje ukinitvi KPK, takšni pozivi in diskreditacije se jim zdijo nehigienični in neprimerni. So pa za to, da se določi, da nekdo ne sme postati član senata KPK, če od njegovega članstva v stranki ni pretekel določen čas. Namigovanja KPK neučinkovita, se zdijo Transparency International Slovenia - Društvu Integriteta neutemeljena, »saj praksa jasno kaže, da so aktivnosti in ugotovitve KPK vse od ustanovitve organa leta 2004 prinesle številne družbene in sistemske spremembe«.

Pozivi o ukinitvi KPK so po mnenju društva toliko bolj neprimerni in nerazumljivi, »ker se navezujejo na eno redkih institucij, ki ob vsesplošnem nezadovoljstvu in nezaupanju javnosti nad delovanjem pravne države, vzbuja ugled in zaupanje«.

Strožji pogoji za izbor kandidatov

Da pa v Integriteti priznavajo, da bodo potrebne spremembe v postopku imenovanja članov senata KPK. Sami ocenjujejo, da je treba v postopku predvsem zagotoviti večjo jasnost in preglednost. V zakon bi bilo treba vnesti tudi določbo, ki bi posamezniku določen čas po članstvu v politični stranki prepovedala imenovanje za predsednika ali namestnika KPK, navajajo. Določiti bi bilo treba tudi strožje pogoje za izbor kandidatov, izbirni komisiji pa dati večja pooblastila. »S tem bi se povečale možnosti za imenovanje zaupanja vrednega, apolitičnega ter kompetentnega vodstva KPK,« so še zapisali v Društvu Integriteta.