Novinar Televizije Slovenija Erik Valenčič se mora v sredo zglasiti v prostorih oddelka za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili pri specializiranem državnem tožilstvu. Osumljen je namreč, da je storil kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov, ker je v dokumentarnem filmu Koalicija sovraštva z objavo dokumenta o skrajnih skupinah razkril tajne podatke Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sove). Kot so nam v petek sporočili s Sove, so kazensko ovadbo zoper Valenčiča podali lanskega februarja, torej v času, ko je agencijo vodil Stane Štemberger.

Ovadba vložena po vsega dveh tednih

Dokumentarni film Koalicija sovraštva, ki ga je na temo skrajne desnice pri nas pripravila Televizija Slovenija oziroma njen honorarni sodelavec Erik Valenčič, je bil na sporedu konec lanskega januarja. Začel se je s posnetkom dokumenta, ki nosi naslov Poročilo o aktivnostih skrajnih skupin v Sloveniji, avtor filma pa ga je pospremil z besedami, da ga je leta 2012 pripravila Sova pod vodstvom takratnega direktorja Damirja Črnčeca.

»Vlada Janeza Janše je več kot pol leta zavlačevala z dostavo poročila parlamentarni komisiji za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. Po navajanju medijev zato, ker se je Sova osredotočila na desničarske skrajneže. Na vladi naj bi vztrajali, da je treba pozornost nameniti levemu ekstremizmu,« se je nadaljeval dokumentarec, ki je tedaj tako močno vznemiril poslanca SDS Vinka Gorenaka, da je ta le nekaj dni po objavi filma na vlado že naslovil številna vprašanja. Med drugim ga je zanimalo, ali je Sova že sprožila ustrezne postopke za preprečitev odtekanja tajnih podatkov. Čeprav na dokumentu, objavljenem v filmu, ni bilo videti nobene oznake, da bi šlo za uradni dokument Sove ali da bi bil celo označen s stopnjo tajnosti, je tudi Sova pohitela: novinarja Televizije Slovenija je ovadila zgolj dva tedna po »premieri« filma.

Novinarjem grozi do tri leta zapora

Valenčič poudarja, da v dokumentarcu niso objavili originalnega poročila Sove, »pač pa zelo cenzurirano verzijo«. »To poročilo nima oznake tajnosti in po moji oceni ni analitično, temveč politično. Vse, kar smo pokazali, so bili odlomki, ki potrjujejo, da je bilo poročilo politično prirejeno,« poudarja Valenčič, ki pa ni edini novinar, ki ga je v zadnjih letih ovadila Sova.

Medtem ko poteka sojenje zoper Delovo novinarko Anuško Delić – obtožena je izdaje tajnih podatkov Sove, ker je pisala o povezavah neonacistične organizacije Blood & Honour s stranko SDS –, sta se na Dnevniku v podobnem postopku, ki je za zdaj v predkazenski fazi, znašla novinarja Meta Roglič in Peter Lovšin, s katerima so se že pogovorili preiskovalci specializiranega državnega tožilstva. Tudi njima Sova očita, da sta leta 2013 razkrila tajne podatke o delu agencije. Zagrožena kazen za razkrivanje tajnih podatkov sicer znaša do tri leta zapora. »Živimo v družbi, v kateri država preganja novinarje, ki opozarjamo na povezave med neonacisti in SDS ter na politične zlorabe v Sovi, kar je igranje z varnostjo vseh nas,« poudarja Valenčič.

Klemenčič napovedal zakonsko spremembo

Spomnimo, da so zaskrbljenost nad pregonom slovenskih novinarjev lani izrazile številne tuje organizacije. »V takšnih primerih mora biti državna varnost dobro pretehtana v primerjavi z javnim interesom. A novinarjem mora biti zagotovljeno, da lahko poročajo o temah v javnem interesu brez strahu, da bodo za to sodno preganjani ali morebiti tudi zaprti,« je med drugim opozorila predstavnica za svobodo medijev pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi Dunja Mijatović. Da je dolžnost novinarjev, da poročajo o zadevah, ki so v javnem interesu, je izpostavila tudi Evropska zveza novinarjev, ki je s primerom Delićeve seznanila tudi predstavnike evropske komisije in evropskega parlamenta. »Novinarji bi morali biti zaščiteni pred kazensko odgovornostjo, če objavijo informacije v javnem interesu. Ne glede na vir, od koder so te informacije 'pobegnile'«, so še zapisali v svojem odzivu.

Da so potrebne spremembe kazenskega zakonika v členih, ki se dotikajo razkrivanja tajnih podatkov, je opozorilo tudi Društvo novinarjev Slovenije. Pravosodni minister Goran Klemenčič je tako lanskega novembra napovedal pripravo zakonskega predloga, ki bo zagotovil, da objava tajnih podatkov, ki so v javnem interesu, ne bo več kaznivo dejanje. »V pripravi je novela kazenskega zakonika, v katero bo vključena tudi ta sprememba. Novela bo predvidoma marca v medresorskem in strokovnem usklajevanju,« so nam v petek sporočili s pravosodnega ministrstva.