Učenci devetih razredov osnovne šole in njihovi starši lahko od včeraj s posebnimi šiframi vidijo, kako uspešno so opravili letošnje nacionalno preverjanje znanja (NPZ). Do jutri lahko učenci ob spremstvu učitelja v ovrednotene preizkuse tudi vpogledajo. Če dvomijo o ustreznem vrednotenju ali izračunu točk, morajo to sporočiti ravnatelju svoje šole. Ta lahko le še jutri v posebni spletni uporabniški program vnese šifre preizkusov, pri katerih učenci uveljavljajo pravico do poizvedbe, in razloge zanje. Ali se po poizvedbah dosežki posameznih učencev spreminjajo, bodo šole obveščene 10. junija.

Enako dogajanje, a z enotedenskim zamikom, čaka še šestošolce. Prihodnji ponedeljek bodo obveščeni o tem, kako so se odrezali na nacionalnih preizkusih znanja. Do srede bodo lahko v svoje ocenjene preizkuse vpogledovali in prek svojih ravnateljev lahko zahtevali poizvedbe, 17. junija pa bodo šestošolci obveščeni, ali so se njihovi dosežki po poizvedbah kaj spremenili.

Na analizo bo treba počakati

Kako uspešni so bili letos osnovnošolci pri opravljanju nacionalnih preizkusov znanja kot generacija, pa bomo po besedah predstavnice za odnose z javnostmi Državnega izpitnega centra Polone Papler izvedeli šele po 20. juniju, ko bodo pripravili obsežnejše analize. Spomnimo pa na lanske rezultate. Pri obveznem nacionalnem preverjanju znanja iz slovenščine so devetošolci v povprečju dosegli 51,77 odstotka točk. Nekoliko višji so bili rezultati pri matematiki, v povprečju so učenci dosegli 55,26 odstotka. Rezultati pri tako imenovanem tretjem predmetu so bili (razen pri zgodovini) še nekoliko višji.

Lani so ocenjevalci izpite devetošolcev prvič vrednotili v elektronski obliki, letos pa se je takšna praksa razširila še na vrednotenje izpitov šestošolcev. Učenci preizkuse znanja še vedno rešujejo na papirju. »Rešene preizkuse znanja nato optično preberemo, učitelji pa jih vrednotijo v posebnem računalniškem programu. Tudi vpogledi v ovrednotene preizkuse znanja na šoli potekajo v elektronski obliki,« pravijo na Državnem izpitnem centru.

Lani so vpogled v ovrednotene preizkuse opravili skoraj vsi učenci 9. razreda. Na Državnem izpitnem centru so prejeli 4037 prošenj za preverjanje točkovanja oziroma poizvedb, do spremembe točk je prišlo pri 3042 učencih – od tega je več točk prejelo 3021 učencev.

Rezultati pomembni pri omejitvah vpisa

Dosežki učenca se sicer vpišejo na posebno obvestilo, ki je priloga k spričevalu. Če učenec in starši menijo, da je pri ugotavljanju dosežka učenca prišlo do napake, lahko starši v treh dneh po prejemu obvestila o dosežkih pri ravnatelju vložijo obrazložen ugovor. Ravnatelj najpozneje v treh dneh po prejemu ugovora imenuje komisijo, v kateri je vsaj en član, ki ni zaposlen v tej šoli. Če komisija ugotovi, da je pri ugotavljanju dosežka učenca prišlo do pisne ali računske napake, se postopek ugotavljanja dosežka ponovi. Odločitev komisije pa je sicer dokončna.

Rezultati NPZ so, kot je znano, le informacija o znanju učenca in ne vplivajo na šolske ocene. V primeru omejitve vpisa pa lahko vplivajo na vpis v srednjo šolo. Če ima več kandidatov v šoli z omejenim vpisom na spodnji meji enako število točk, se po predhodnem soglasju staršev pri odločitvi, ali bodo v šolo sprejeti ali ne, upošteva rezultat NPZ. Kot smo že poročali, se je v šole, ki so vpis omejile, letos med 18.168 kandidati prijavilo 3995 bodočih srednješolcev. Skozi izbirni postopek bo moralo torej po podatkih ministrstva za izobraževanje letos pred vpisom 22 odstotkov devetošolcev.