Cerar meni, da se mora vlada v odhodu o postopkih imenovanja evropskega komisarja posvetovati tudi s SMC in drugimi strankami, ki so bile na predčasnih volitvah izvoljene v DZ.

Kot je dejal v izjavi novinarjem po srečanju s Pahorjem, v SMC razumejo, da je imenovanje komisarja ta hip pristojnost vlade in da se dolgo s temi postopki ne more odlašati.

Vendar ob tem najverjetnejšega novega mandatarja "zelo moti", da vse dosedanje vlade niso izdelale nekega zakonsko oprijemljivega postopka za imenovanje evropskega komisarja. "To, da o tem arbitrarno odloča vlada, ni dobro," je po poročanju Radia Slovenija Cerar dejal že pred srečanjem s Pahorjem. Tako Cerar upa, da bo vlada o tem, kar je povedal, temeljito razmislila.

Cerar obžaluje, da ni pravil o tem, kako se predlagajo kandidati za komisarja, kakšne pogoje morajo izpolnjevati in kako vlada o tem odloča, je dejal v izjavi novinarjem.

Po njegovem mnenju obstaja možnost, da bi takšna pravila sprejeli hitro, po nujnem postopku. Če za to ne bo dovolj časa, pa pričakuje, da bo SMC obveščena o postopku izbire komisarja ali vsaj povprašana za mnenje.

Cerar, kot je dejal, še nima imena, za katerega bi se zavzel, da bi zasedel to mesto. O tem se bodo po njegovih besedah danes posvetovali v stranki. Takoj, ko bodo imeli kakšno ime, ga bodo sporočili predsednici vlade v odhodu Alenki Bratušek. Če do njih ne bo prišla prošnja, da se o tem izjasnijo, pa bodo ocenili, kako ravnati naprej, je še pojasnil Cerar.

Potem ko je Evropski parlament v torek Luksemburžana Jean-Clauda Junckerja imenoval za novega predsednika Evropske komisije, bodo morale članice EU v Bruselj poslati svoje predloge kandidatov za komisarje. Točen rok, do kdaj bodo morale to storiti, še ni določen, je pa več držav Junckerju že posredovalo svoje predloge.

Komisarski kandidati bodo morali predvidoma septembra opraviti zaslišanje v Evropskem parlamentu, ki naj bi nato oktobra glasoval o celotni komisiji, ta pa bo po načrtih mandat začela novembra.

Ves čas od vstopa Slovenije v EU - torej dva mandata - je bil komisar iz Slovenije Janez Potočnik, ki je v preteklih mesecih dal večkrat vedeti, da ga zanima še tretji mandat. V medijih se med tistimi, ki naj bi jih zanimal komisarski položaj, omenja tudi Bratuškova.