Predsednik vlade Miro Cerar je od zunanjega ministra Karla Erjavca zahteval pojasnilo glede postopka imenovanja Tomaža Kunstlja na veleposlaniško mesto v Vatikanu. Po prepričanju sindikata slovenskih diplomatov je namreč nekdanji generalni sekretar MZZ zlorabil položaj in razpisne pogoje za veleposlanika pri Svetem sedežu prilagodil samemu sebi. Zato je sindikat premierja pozval, naj ustrezno ukrepa oziroma naj vlada razveljavi sklep, s katerim je predsedniku republike predlagala podpis Kunstljevega imenovanja. Erjavec je Cerarju včeraj zagotovil, da je postopek imenovanja potekal zakonito, vendar pa je predsednik vlade zahteval, da zunanje ministrstvo pripravi še pisno pojasnilo.

Kot smo poročali, je bilo – tako kot vseskozi v preteklosti – pri prvih dveh letošnjih razpisih za veleposlaniško mesto v Vatikanu zahtevano tudi znanje italijanskega jezika. Na oba razpisa so se prijavili po štirje diplomati, trije od njih pa so izpolnjevali vse razpisne pogoje. Kljub temu se je zunanji minister odločili, da bodo razpis objavili še tretjič, namesto znanja italijanskega jezika pa je bilo tokrat zahtevano znanje »drugega tujega jezika«. Na tretji razpis se je prijavil tudi takratni generalni sekretar MZZ Tomaž Kunstelj, ki italijanščine ni obvladal. Kunstlja, ki je pri prvih dveh razpisih za veleposlanika pri Svetem sedežu vodil razpisno komisijo (pri tretjem se je iz odločanja izločil), so člani komisije prepoznali kot najprimernejšega kandidata.

Kot nam je dejal Erjavec, je Cerarja včeraj seznanil, da se mu nobeden od kandidatov, ki so se prijavili na prva dva razpisa, ni zdel primeren. »To, da nekdo izpolnjuje pogoje, še ne pomeni, da ga mora minister izbrati.« Veleposlaniško mesto pri Svetem sedežu je namreč po besedah zunanjega ministra eno od najpomembnejših, zato je ocenil, da ga mora zasesti nekdo, ki je v preteklosti že bil veleposlanik. To pa ni bil nihče od na prvih dveh razpisih prijavljenih kandidatov. Ob tem spomnimo, da je bil Kunstelj v preteklosti veleposlanik v Kanadi. me