Alenki Bratušek, kandidatki za podpredsednico Evropske komisije, pristojno za energetsko unijo, so evropski poslanci po zaslišanju v Evropskem parlamentu dali negativno oceno tudi zaradi pomanjkanja ustreznega strokovnega znanja. Cerar je za današnjo izdajo časnika ocenil, da je strokovno znanje pomemben predpogoj, ni pa vse, kar človek potrebuje, da bi bil dober politik, temveč potrebuje tudi nekaj političnih izkušenj.

Na pripombo, da je sam v politiki le nekaj mesecev, je odvrnil, da je več kot 20 let zelo natančno spremljal politično dogajanje, saj je med drugim svetoval državnemu zboru in vladi glede nekaterih pravnih vprašanj.

Cerar je v Berlin prišel tudi zato, da bi spodbudil več tujih naložb v Sloveniji. Po njegovem mnenju tuje vlagatelje od naložb v Sloveniji odvračata predvsem obsežna birokracija in pravna negotovost. Ocenil je, da tega sicer ne bo lahko spremeniti, a zagotovil, da je njegova vlada odločena odstraniti težave.

Poleg entuziazma za napredek v politiki potrebni tudi kompromisi

Priznal je, da je njegova odločenost, ki jo opazovalci hvalijo, morda tudi posledica tega, da še ne pozna vseh težav, a poudaril, da so poleg entuziazma za napredek v politiki potrebni tudi kompromisi. "Zame je pomembno, da kljub želji po reformah delujem v smeri sodelovanja," je dejal.

Premier, ki si je za eno od glavnih nalog zadal znižanje proračunskega primanjkljaja Slovenije pod tri odstotke BDP, se je strinjal, da je Bruselj v nekaterih primerih do manjših članic Evropske unije strožji kot do denimo Francije ali Italije. Napovedal je, da bo od Bruslja zahteval enakopravno obravnavo vseh članic unije. "Nenazadnje pri proračunski disciplini ne gre za to, da ugajamo Evropski komisiji, temveč za konsolidacijo lastnih financ," je še dejal Cerar, ki ga časnik označuje za enega najbolj nenavadnih voditeljev v Evropski uniji in izpostavlja, da je med drugim vegetarijanec in avtor knjig za otroke.