V izjavi za medije po ustanovni seji DZ je Cerar najprej izrazil zadovoljstvo, da je Brglez dobil večinsko podporo novoizvoljenih poslancev in je prepričan, da bo tudi upravičil to zaupanje. Obenem je najverjetnejši novi mandatar poudaril, da s tem niso neposredno povezana koalicijska pogajanja, ki se bodo nadaljevala prihodnji teden. Po Cerarjevih napovedih bodo začeli intenzivno delati na programskih uskladitvah. Spomnil je tudi, da bo predsednik republike Borut Pahor v tem času začel posvetovanja z vodji poslanskih skupin, Cerar pa upa, da se bodo kmalu pokazali obrisi bodoče koalicije.

Sprva je sicer kazalo, da bo mesto predsednika DZ prevzel prvak DeSUS Erjavec, a si je ta kljub dogovoru s Cerarjem premislil in kandidaturo odklonil, saj koalicija še ni sestavljena. A hkrati so v tej stranki izrazili pričakovanje, da bo v primeru vstopa v koalicijo to mesto vendarle pripadlo njihovi stranki.

Z Erjavcem še vedno v pogovorih za koalicijo

Cerar je priznal, da je Erjavec storil "nekaj nepredvidljivih potez, a seveda z njim še vedno ostajamo v pogovorih za koalicijo". Ob tem je spomnil, da je tudi DeSUS danes podprla Brgleza in se torej obnaša konstruktivno. Predsednik SMC je prepričan, da bodo z Erjavcem v nadaljevanju pogovorov našli stične tičke, nujne za sodelovanje v koaliciji, se pa zaveda, da bodo zaradi programske raznolikosti strank pogajanja še zelo naporna. "To je pač izziv, ki ga sprejemamo," je dodal.

Na vprašanje, ali je glede na Erjavčeve izjave mesto predsednika DZ zdaj njegov pogoj za sodelovanje DeSUS v koaliciji ali morda vstop v koalicijo pogojuje s čim drugim, pa Cerar ni konkretno odgovoril. Odvrnil je le, da od Pahorja pričakuje povabilo oz. možnost za oblikovanje vlade, da pa bo pri koalicijskih pogajanjih treba misliti tudi na to, kako ustrezno oz. primerno razporediti funkcije med koalicijske partnerice, zlasti po kakovosti.

Cerar: Takšne poteze je v politiki treba pričakovati

"V politiki je tako, da mora človek takšne poteze pričakovati. Jaz z razgovori nadaljujem povsem mirno, preudarno. Zavedam se, da bo še več takih potez, ker moramo razumeti, da pogajalci niso edini, ki o tem odločajo, za njimi so politične stranke in predvsem volivci. Zato razumem, da včasih pride do razmisleka v to ali ono smer in zato je tudi pomembno, da proces oblikovanja vlade ne peljemo prehitro, a spet ne prepočasi," je še povedal Cerar. Sam sicer predvideva, da bi bilo možno imeti novo vlado v drugi polovici septembra, a poudarja, da to ni odvisno le od njega oz. SMC, pač pa tudi od koalicijskih partneric.

Židan o izvolitvi predsednika DZ: Večina strank je delovala državotvorno

Po mnenju predsedujočega SD Dejana Židana sta bili na današnji ustanovni seji DZ dve zanimivosti. Prva je, da so do predsednika DZ Milana Brgleza prišli, ko še ni znan obris koalicije, a je večina strank delovala državotvorno. Druga pa, da med poslanci sedi pravnomočno obsojeni zapornik, kar je redkost v evropskih državah, pravi Židan.

Židan je v izjavi za STA kot državotvorno označil današnjo potezo poslancev, ki so s 66 glasovi izvolili predsednika DZ iz vrst zmagovalke volitev, SMC. Kot pravi, jim je bil Brglez predstavljen kot stalni predsednik DZ. "Mi začasne rešitve ne bi sprejeli, ker gre za drugo najvišjo funkcijo v državi in ta ne more biti predmet dnevno spreminjajočega se stališča," je ponovil Židan.

Židan: Nesprejemljivo, da so standardi DZ nižji kot za javne uslužbence

Predsedujoči SD obenem poudarja, da ne more biti sprejemljivo, da za poslance, ki so ne samo najvišja zakonodajna oblast ampak tudi moralne osebnosti, veljajo nižji standardi kot za javne uslužbence. DZ je namreč med drugim danes potrdil mandat tudi predsedniku SDS Janezu Janši, ki prestaja dveletno zaporno kazen zaradi pravnomočne obsodbe v zadevi Patria.

V SD si bodo tako v naslednjem mandatu prizadevali za spremembo zakonodaje na tem področju, da v bodoče ne bi bilo več mogoče, da med poslanci sedijo zaporniki, je dejal Židan.

Glede pogajanj o vladni koaliciji tudi v SD v prihodnjih dneh pripravljajo pisne pripombe na osnutek koalicijske pogodbe, ki so ga v SD označili kot primernega za nadaljnjo obravnavo, dopolniti pa ga med drugim želijo z ukrepi za socialno državo. Židan je ob tem komentiral tudi pogajanja med SMC in DeSUS. Ta po njegovih besedah očitno niso preveč uspešna, saj se sicer "ne bi tako iskrilo v javnosti". "Predlagam, da več stvari naredijo za mizo in manj preko medijev," je še dejal Židan.

Pahor in Brglez v sredo na delovnem srečanju

Predsednik republike Borut Pahor je danes čestital novoizvoljenemu predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu in ga povabil na delovno srečanje, ki bo v sredo dopoldan, so sporočili iz urada predsednika Pahorja.

Srečanje med obema predsednikoma bo v glavnem namenjeno okvirnemu dogovoru o sodelovanju, zlasti pri določitvi urnika obiskov vodij poslanskih skupin pri predsedniku republike in dogovorih glede naslednjih korakov obeh predsednikov do izvolitve nove vlade, so še sporočili iz urada.

Po današnji konstitutivni seji DZ se morajo sedaj v tednu dni poslanske skupine še formirati in določiti svoje vodje. Če bi se to zgodilo že pred rokom, pa bi se lahko posvetovanja o mandatarju pri predsedniku Pahorju odvila že konec prihodnjega tedna.

Že kmalu predlagan kandidat za predsednika vlade

Predsednik države mora namreč najpozneje v 30 dneh, po posvetu s poslanskimi skupinami, državnemu zboru predlagati kandidata za predsednika vlade. To bo najverjetneje predsednik relativne zmagovalke volitev SMC Miro Cerar, ki že vodi pogovore s potencialnimi koalicijskimi partnerji DeSUS, SD, NSi in ZaAB. ZL in SDS bosta zagotovo v opoziciji.

Mandatarja državni zbor voli tajno, z večino glasov vseh poslancev, o kandidatu pa mora odločati v sedmih dneh od vložitve predloga. Glede na roke je pričakovati, da bodo poslanci o mandatarju glasovali v začetku septembra.

Cerar je po današnji ustanovni seji v DZ izrazil upanje, da se bodo kmalu pokazali obrisi bodoče koalicije. Sam sicer predvideva, da bi bilo možno imeti novo vlado v drugi polovici septembra, a poudarja, da to ni odvisno le od njega oziroma stranke SMC, pač pa tudi od koalicijskih partneric.

V ZaAB že v prihodnjem tednu pričakujejo razpravo MVK o Janševem mandatu

V ZaAB pričakujejo, da bo prihodnji teden sklicana seja mandatno-volilne komisije DZ, na kateri bodo nadaljevali razpravo o mandatu prvaka SDS Janeza Janše, je v izjavi novinarjem po ustanovni seji DZ dejal vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer. Pričakuje tudi izredno sejo DZ, na kateri se bodo s tem seznanili ali o tem odločali.

Če se to ne bo zgodilo, Möderndorfer napoveduje, da bo sklic izredne seje mandatno-volilne komisije (MVK) zahtevala njihova poslanska skupina.

Novakova po ustanovni seji DZ: Imamo priložnost, da delamo boljše kot prejšnji sklici DZ

Predsednica NSi Ljudmila Novak je po današnji ustanovni seji DZ izrazila veselje, da je DZ brez zapletov dobil predsednika. Seja se je zaključila optimistično, poslanci pa imajo priložnost, da delajo boljše kot prejšnji sklici parlamenta, je dejala. Prepričana je, da se večina poslancev zaveda svoje odgovorne naloge, da bo treba dvigniti ugled DZ.

Na vprašanje, ali je novi predsednik DZ po njenem mnenju le začasni, Novakova odgovarja, da je to najbrž odvisno od koalicijskih pogajanj glede delitve mest znotraj koalicije, tako da je sedaj o tem prezgodaj govoriti.

Hanžek: ZL bo konstruktivna opozicija, ki ne bo delila nizkih udarcev

Poslanec ZL Matjaž Hanžek je po današnji ustanovni seji DZ znova zatrdil, da v ZL ne bodo nasprotovali dobrim ukrepom, hkrati pa bodo glasno opozarjali na zadeve, s katerimi se ne bodo strinjali. Zagotovil je tudi, da pri tem ne bodo delili nizkih udarcev in šli na osebno raven. Hanžek pričakuje, da bo novi sklic DZ bolj uspešen.

Kot je še poudaril Hanžek, ukrepom, ki bodo dobri, v ZL ne bodo nasprotovali le zato, ker jih bo predlagal nekdo drug, kar da se je doslej zelo pogosto dogajalo. Poslanci ZL, ki so se po dveh krogih pogovorov z najverjetnejšim novim mandatarjem Mirom Cerarjem pričakovano odločili za delovanje v opoziciji, bodo po njegovih besedah delovali konstruktivno. Ob tem Hanžek upa, da bo tokratni mandat novih poslancev boljši od dosedanjih, pa čeprav začetek današnje seje DZ na to ni kazal. A proceduralnih zapletov vendarle niso povzročali novi poslanci, je spomnil Hanžek.