Kot je spomnil, znamo biti Slovenci neizmerno solidarni, pogumni in ustvarjalni. "Težava je le v tem, da se v dobrih vrlinah in lastnostih pogosto ne znamo dovolj povezati in jih ohranjati na dolgi rok. Preveč je zavisti, premalo pa spodbujanja in spoštovanja. Preveč je apatije in premalo poguma," je pojasnil Cerar.

Zato je, kot pravi, pomembno, da se večkrat spomnimo na čas osamosvajanja, ko smo se brez manipulativne preračunljivosti zavzeli za demokracijo in samostojno Slovenijo. "Ker smo verjeli v pravo stvar in bili dovolj pogumni in enotni, smo kljub nasprotovanju skoraj celega sveta z državno osamosvojitvijo uresničili stoletno hrepenenje prejšnjih slovenskih rodov," je izpostavil premier.

Prepričan je, da nas morajo ti dogodki spominjati in opozarjati, kaj vse zmoremo, če se zadeve lotimo na pravi način, povezano in enotno. Tako moramo delovati tudi danes. "Ne moremo imeti in živeti demokracije, človekovih pravic in pravne države, če za te vrednote nismo pripravljeno vsaj v ključnih pogledih tudi skupaj delovati in sodelovati," je opozoril.

Le tako se lahko izvijemo iz krize

Le tako se lahko izvijemo iz gospodarske, finančne in vrednotne krize, je prepričan Cerar, ki je pojasnil, da se danes ne soočamo v tolikšni meri z izzivom od zunaj, ampak predvsem izzivom od znotraj. "V zadnjih letih smo postali sami sebi največji izziv, saj nismo bili sposobni ukrotiti velikanskega pohlepa in manipulacij nekaterih vplivnih posameznikov in družbenih skupin v Sloveniji," je opozoril.

Za največji del sedanje krize torej nosimo odgovornost sami in jo lahko kmalu presežemo le, če začnemo spoštovati temeljne ustavne in družbene vrednote ter se dvignemo v naši politični in pravni kulturi, meni Cerar, ki je prepričan, da ima večina državljanov dovolj brezplodnih političnih prepirov, delitev in blokad, medtem ko gre državi vse slabše in mnogi živijo v negotovosti in revščini.

Čas je, da začnemo delovati državotvorno

"Čas je, da vsi skupaj začnemo delovati državnotvorno in politično oziroma družbeno konstruktivno," je pozval in pojasnil, da bo vse to ob drugih naporih omogočilo Sloveniji nadaljnjo gospodarsko rast, povečanje konkurenčnosti in zaposlenosti.

"V času osamosvajanja nihče ni mogel zlomiti naše skupne predanosti ideji o lastni demokratični in pravni državi," je spomnil Cerar. Tako so 25. oktobra 1991 Slovenijo zapustili zadnji vojaki JLA in Slovenija si je izborila samostojnost. Vsako leto ob obletnici tega dogodka Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Zveza policijskih veteranskih društev Sever pripravljata posebno slovesnost.

Tokratna slovesnost, ki jo je spremljal bogat kulturni program, je potekala v Radovljici. Udeležili pa so se je tudi predsednik republike Borut Pahor, njegov predhodnik Danilo Türk, ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös