Prva sta se s studiu soočila Alenka Bratušek in Miro Cerar. Ta je še enkrat poudaril, da v koalicijo z Janezom Janšo ne bo šel, saj da se z nekom, ki je pravnomočno obsojen, ne moreš pogovarjati o sodelovanju v koaliciji. Po njegovem takšna oseba tudi ne more voditi stranke. Poudaril je še, da je bilo dejanje poslancev SDS, ko so na slavnostni seji v torek, na predvečer praznika slovenske samostojnosti, skorajda klovnovsko (oblečeni so bili v bele majice, na njih pa so imeli izpisane črke, ki so sestavile napis »Svoboda Janši«), kar je zanj politična nekultura.

»Če bi bili normalna država, takšnega zakona sploh ne bi potrebovali,« je Bratuškova dejala o namenu sprememb zakonodaje, s katero bi izenačili pogoje za opravljanje javnih funkcij v vladi RS s pogoji za opravljanje poslanske funkcije. Poudarila je, da tega v Zavezništvu AB niso storili zaradi Janeza Janše, ampak tudi zaradi drugih politikov, ki so neetični, nemoralni in se tudi po pravnomočnih obsodbah ne umaknejo iz političnega življenja. »Sem pa razočarana, da nobena poslanska skupina zaenkrat še ni podprla tega zakona,« je dejala.

»Delovna mesta v Mercatorju bodo zaščitena«

Bratuškova je glede Mercatorja ponovila, da je dobila zagotovila, da bodo delovna mesta zaščitena, ter da zaveze obstajajo tudi glede dobaviteljev. »Zahtevala bom, da se te zaveze uresničujejo,« je zagotovila. Za ta zagotovila pa se ji, tako Bratuškova, ne bi bilo treba boriti, če Mercatorja ne bi Janša pod mizo prodal leta 2005. Cerar pa je dejal, da je perspektiva zaposlenih v Mercatorju ogrožena.

Bratuškova je poudarila še, da je v zadnjem letu trdo delala, da so se stvari izboljšale in spomnila, da je bila, ko je lani s Cerarjem govorila o tem, da bi postal možni tehnični mandatar, država na kolenih. Razložila je, da se v prvem letu prevzema vlade ne da popraviti vsega, kar je bilo storjeno narobe. Izpostavila pa, da je bila njena največja napaka, da je Tomaža Gantarja pustila oditi z mesta ministra za zdravje. Cerar je pristavil, da je treba na področju zdravstva omogočiti specializacije mladih zdravnikov in zmanjšati čakalne vrste.

Tonin: Če bo Janša na prostosti, je sodelovanje možno

Kot druga bi se na POP TV morala soočiti Matej Tonin (NSi) in predstavnik stranke SDS, a so nastop zavrnili, češ da imata stranki podoben program in soočenje ni potrebno. Tonin je sicer dejal, da bi bilo dobro, če bi pomladne stranke pokazale volilcem, da obstaja alternativa visokim davkom in enormnemu zadolževanju, poudaril pa, da imajo podoben, ne pa enak program. »Samo SDS ni dovolj, sami ne morejo zmagati, potrebujemo dober rezultat vseh treh pomladnih strank,« je razložil.

Poudaril je še, da so se v stranki NSi v zadnjih letih osredotočali na prihodnost, v SDS pa na preteklost, poleg tega pa, da so vezivo NSi krščanske vrednote, vezivo SDS pa njihov predsednik stranke. Povedal je še, da je sodelovanje z Janšo možno le, če bo v času oblikovanja koalicije na prostosti – če bo v zaporu, pa ne. »To pa ne pomeni, da ne bomo sodelovali s stranko SDS. Z njo smo si namreč vsebinsko podobni.«

»Prodati Mercator kot kilo kruha pa res ni treba«

Franc Bogovič (SLS) se je soočil z Dejanom Židanom (SD). Bogovič je o prodaji Mercatorja dejal, da nasprotujejo prodajo takšnemu kupcu kot je Agrokor. »Vlada je naredila slabo stvar, ko je prodala Mercator. Mercator prodati Agrokorju kot kilo kruha pa res ni treba,« je bil jasen. Židan pa je dejal, da se v SD počutijo izdane, saj so v stranki prodaji nasprotovali že štiri leta, ostali pa so se nasprotovati spomnili šele tik pred volitvami. Predsednik SD je dejal, da je današnja prodaja nov tajkunski prevzem Mercatorja ter da so ključni poraženec tega posla delovna mesta naših ljudi. »Čas je, da na prvo mesto postavimo ravno to. Pred interese slovenskih bank,« je zatrdil.

Tako Bogovič kot Židan sta poudarila pomen samooskrbe v kmetijstvu. Židan je dejal, da je njen delež padal v zadnjih 20 letih, trend padanja se je ustavil že leta 2011, aprila letos pa da je bila na letni rasti prodaje kmetijskih proizvodov že 14-odstotna. Bogovič je dejal, da je treba poskrbeti za njen dvig, po njegovem je ključna povezava proizvajalcev v verigi navzgor in kmetijstva s turizmom.

Židan je še dodal, da je za SD idealna vlada leva – učinkovita in socialna, pristavil pa, da so nove stranke prišle kot dim in da bodo kot dim tudi odšle. Zagotovil je še, da SD ne gre v vlado z nekom, ki ne zna pojasniti, od kod izvira njegovo premoženje.

»Geslo ima "poštenost", ne vem zakaj, verjetno se šali.«

Kot zadnja sta se soočila Zoran Janković (PS) in Karl Erjavec (DeSUS), ki ne izključuje, da bi lahko postal tudi mandatar. »Če tako odločijo volilci, lahko opravljam tudi funkcijo predsednika vlade,« je dejal. Janković sogovorniku ne bi dal glasu, Erjavec pa mu je hitro vrnil, ko je poudaril, da z Jankovićem ne bi šel v vlado, nato pa še dodal: »Geslo ima "poštenost", ne vem zakaj, verjetno se šali.«

Spregovorila sta tudi o pokojninah. Erjavec je poudaril, da se sam ves čas bori proti zniževanju pokojnin in obljubil, da se pokojnine ne bodo znižale, če postane predsednik vlade. Zagotovil je tudi, da je sposoben preživeti s 480 evri na mesec, saj izhaja iz zelo revne družine, zaradi česar ima tudi takšen socialni čut. »Ko ne bo stranke DeSUS in Karla Erjavca, bodo šle pokojnine navzdol,« je bil jasen. Janković mu je sicer očital, da v resnici sploh ni borec za pokojnine.

Janković pa je v letu 2015 obljubil 10.000 delovnih mest, z oživljanjem podjetij, kot sta denimo Cimos in Mura.