Vlada intenzivno razpravlja o tem, kje bo treba privarčevati

Vlada po Cerarjevih besedah intenzivno razpravlja o tem, kje bo treba privarčevati, da bodo lahko prihodnje leto dosegli cilj, da primanjkljaj ne bo presegel 2,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). To bo omogočalo, da lahko še naprej sami upravljamo s financami in državo, je pojasnil.

Cerar je v izjavi novinarjem po srečanju s svojo poslansko skupino v Ljubljani poudaril, da vlada ne razpravlja le o restriktivnih ukrepih, ki bodo nujni, pač pa tudi o ukrepih, ki zadevajo ekonomičnost procesov delovanja javne uprave oz. razvoj na tem področju.

Ministrstva bodo po zagotovilih predsednika vlade v prihodnjih mesecih intenzivno spodbujala projekte, ki naj bi pomagali gospodarstvu in državi.

Vprašanje regresa upokojencem

Pri varčevanju se po Cerarjevih besedah zastavlja tudi vprašanje regresa upokojencem. Ob tem je ocenil, da tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec kaže posluh za to in se zaveda, da če bo treba povsod varčevati, bo treba tudi na tem področju. Prav danes popoldne bo sicer o tem razpravljal izvršni odbor DeSUS.

Po Cerarjevih zagotovilih ne želijo prizadeti upokojencev ali drugih socialno ogroženih skupin do te mere, da bi jim bistveno poslabšali razmere. Zato bodo iskali kompromisne rešitve, ki bodo pripeljale do cilja, da bodo zniževali javnofinančni primanjkljaj, spodbujali gospodarsko rast in obenem ohranili socialno varnost.

Ne smejo demotivirati tistih, ki zaskrbljeno zrejo v prihodnost

Predvsem pa po premierjevih besedah ne smejo demotivirati javnih uslužbencev in tistih, ki sedaj morda nekoliko bolj zaskrbljeno zrejo v prihodnost. Pač pa morajo, kot je poudaril, najti stimulacije, pri čemer bo vlada naredila tudi premike v pozitivno smer.

Premier je še pojasnil, da vlada niti sama ni dovolj konkretno opredelila vseh ukrepov, ki jih bodo morali sprejeti. O tem bo govoril, kot je dejal, tudi na sredini seji. Zanesljivo bodo predloge transparentno najprej predstavili koaliciji, nato pa vsem poslancem, je dejal in dodal, da bo ta razprava potekala na očeh celotne javnosti.

DZ pričakuje predstavitev javnofinančnih ukrepov

V parlamentarnih strankah nenazadnje tudi pričakujejo predstavitev javnofinančnih ukrepov v DZ.

Tako je danes tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša dejal, da bodo predloge ukrepov lahko komentirali, ko jih bodo uradno prejeli.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je že ocenil, da jih čaka eno najtežjih proračunskih let in bo treba pri vprašanju regresa upokojencem najti kompromis. S tem se strinja tudi Jurša. "Če kompromisa ne bomo našli, bo pomenilo, da ne moremo biti koalicijski partnerji," je dodal v današnji izjavi novinarjem.

Če pa se bodo glede regresa dogovorili drugače, kot je navedeno v koalicijskem sporazumu, bodo slednjega morali po besedah Jurše spremeniti.

Židan: Proračunsko usklajevanje javno ne komentiramo

Predsedujoči SD Dejan Židan je v izjavi novinarjem v DZ povedal za dogovor ministrov, da proračunskih usklajevanj javno ne komentirajo, ker je na mizi veliko scenarijev. Tudi sam je spomnil na koalicijski sporazum, "ki je socialdemokratki in tako pripravljen, da ščiti ljudi". SD od tega ne bo odstopila, je opozoril Židan.

Tudi poslanca ZL Franca Trčka je zmotilo, da je minister za finance Dušan Mramor predlog proračunskih ukrepov najprej predstavil v Bruslju in ne v DZ. Zahteva po nujni seji, na kateri bi vlada predstavila ukrepe, bi bila po njegovem mnenju del političnega bontona. Po Trčkovih besedah je predviden "zujf na kvadrat" oziroma 800 milijonov evrov rezov, ki bodo šli zlasti na račun socialnih transferjev in javnega sektorja.

ZL bi prihranke iskala, kot pravi, pri javnih naročilih, v zdravstvenem sektorju, "razsuti pa je treba tudi energetski lobi".

NSi: Kruti rezi ne bodo potrebni, če bo gospodarstvo lahko zaposlovalo

V NSi predloga varčevalnih ukrepov ne poznajo, so pa tudi oni po besedah poslanca Jožefa Horvata glede na javnofinančno stanje pričakovali, da jih bo Mramor predstavil v DZ. Sicer pa v NSi ne bodo podprli nobenega ukrepa, ki bi zaviral gospodarsko rast. "Če bo gospodarstvo utrpelo le en cent dodatnih obremenitev, bomo v NSi zelo glasni in bomo zganjali velik hrup," je v izjavi novinarjem posvaril Horvat.

Gospodarstvu je treba po njegovih besedah ustvariti okolje, da bo lahko zaposlovalo, in potem kruti rezi ne bodo potrebni.

Zavrnil špekulacije v medijih

Premier Miro Cerar je danes pojasnil, da pričenja s posvetovanji za naslednika Jožefa Petroviča, ki je odstopil z mesta gospodarskega ministra, in ministrice brez listnice Violete Bulc, ki se ji nasmiha funkcija evropske komisarke. O imenih Cerar molči, je pa pojasnil, da nekdanji minister Metod Dragonja ne bo kandidat za gospodarskega ministra.

Dragonja po Cerarjevih besedah kot državni sekretar v njegovem kabinetu opravlja izredno dragoceno delo pri finančni problematiki, tudi v povezavi s privatizacijo in nekaterimi drugimi gospodarskimi težavami. V tej vlogi lahko izjemno koristen v prihodnjih mesecih, zato ga Cerar ne bo predlagal za naslednika ministra Petroviča, ki je minuli teden odstopil zaradi očitkov pri njegovem preteklem delu.

S tem je Cerar zavrnil špekulacije v medijih, da bo Petroviča nasledil prav Dragonja, sicer vidni član opozicijske stranke ZaAB.

Potreboval bo še zamenjavo za Bulčevo

Cerar pa bo moral očitno poiskati ustrezno zamenjavo tudi za ministrico brez listnice, pristojno za razvoj, strateške projekte in kohezijo Violeto Bulc. Ta je v ponedeljek uspešno prestala zaslišanje pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta za evropsko komisarko.

Predsednik vlade je v današnji izjavi novinarjem po srečanju s svojo poslansko skupino pojasnil, da o ustreznih zamenjavah Bulčeve in Petroviča intenzivno razmišlja. Ko bodo zadeve dokončne v obeh primerih, bodo po njegovih besedah ustrezno obvestili DZ in v predvidenih rokih, upa, dobili čim boljša kandidata za nova ministra.

Kot je dejal, bo opravil resen premislek, da dobi čim boljše kandidate. Cerar je še zagotovil, da za zdaj delo na obeh resorjih nemoteno poteka.