Od sredine aprila pa do sredine maja je bilo treba čebele dodatno krmiti, da so sploh preživele, so opozorili čebelarji na današnji novinarski konferenci v Lukovici.

Drugo polovico predstavljajo lipova in kostanjeva paša ter gozdna paša. Tudi tu obet ni dober, saj je žledolom podrl ogromno dreves medonosnih listavcev in iglavcev, veliko je polomljenih vej, kar pomeni, da bo cvetja bistveno manj in posledično slabše medenje.

Razmere poslabšuje veliko primerov napadov kostanjeve šiškarice. Na smreki pa letos medenja ne pričakujejo nikjer po Sloveniji, saj čebelarji nikjer niso opazili povzročiteljev medenja prisotnih v tolikšni meri, da bi lahko povzročili pašo. Zadnje upanje je letos le jelka ali hoja na kateri se kažejo znaki medenja, vendar ne po celi državi.

Čebelarska zveza Slovenije obenem od države zahteva, da morajo biti zdravila za varozo pri čebelarjih najkasneje 1. julija. Sredstva za problematiko varoze je vsako leto zagotavljalo ministrstvo za kmetijstvo in okolje, ta sredstva pa letos niso več v programu ministrstva.