Delodajalci bodo lahko spodbude za zaposlovanje mladih brezposelnih uveljavljali tudi v prihodnjem letu. Ukrep, ki je začel veljati novembra lani, bo tako vsaj še eno leto omogočal delodajalcem, ki za nedoločen čas zaposlijo brezposelno osebo, mlajšo od 30 let, da so za prvi dve leti zaposlitve v celoti oproščeni plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnosti.

Vlada pričakuje dodatnih 15 milijonov evrov

Podatki Finančne uprave RS (Furs), ki zajemajo obdobje od novembra 2013 do konca letošnjega septembra, kažejo, da se je v tem času na podlagi omenjene olajšave za nedoločen čas zaposlilo 2438 brezposelnih mladih, od tega 1423 moških in 1015 žensk. 73 odstotkov jih je bilo starih med 25 in 30 let, ostala četrtina je bila mlajša. Ukrep je 2017 delodajalcem prinesel za približno 2,25 milijona evrov olajšav. Po drugi strani je bilo na ta način v socialna zavarovanja vplačanih dodatnih tri milijone evrov, za akontacijo dohodnine pa še dober milijon evrov.

Vlada predvideva, da bi bilo v prihodnjem letu mogoče zaposliti še 5000 mladih, od česar si obeta dodatnih 7,4 milijona evrov vplačanih socialnih prispevkov in 3,2 milijona evrov iz dohodnine. Ob tem naj bi se stroški proračuna zaradi prihrankov pri izplačevanju denarnih nadomestil in denarnih socialnih pomoči zmanjšali za okrog štiri milijone evrov.

Omenjena olajšava sodi sicer tudi med ukrepe programa Jamstvo za mlade, ki mladim zagotavlja, da prejmejo v štirih mesecih po zaključku šolanja ali prijavi na zavodu za zaposlovanje kakovostno ponudbo za zaposlitev, možnost nadaljnjega izobraževanja ali pripravništvo.

Brezposelnost se je letos znižala

Število brezposelnih, mlajših od 30 let, se je od začetka gospodarske krize v letu 2008 do konca lanskega leta povečalo z nekaj več kot 18.000 na okoli 32.500, do oktobra letos pa je s ponovnim zagonom gospodarske rasti upadlo na 30.400.

Čeprav še vedno prevladuje zaposlovanje za določen čas, podatki kažejo, da se je zaposlovanje mladih za nedoločen čas v obdobju od aprila do junija letos glede na isto obdobje leta 2012 povečalo za kar 83 odstotkov.

Bolj skrb vzbujajoče je, da je med mladimi brezposelnimi kar polovica iskalcev prve zaposlitve (50,8 odstotka) in da je tretjina brezposelnih mladih tudi dolgotrajno brezposelnih.