Zaostrena pravila in nova pooblastila računskega sodišča na področju financiranja političnih strank in njihovih volilnih kampanj bodo prvič na preizkusu ob prihajajočih evropskih volitvah. »Težav ne vidim. Stranke bodo prisiljene v bistveno bolj transparentno delovanje,« je po včerajšnjem dogodku, ki ga je za predstavnike političnih strank pripravilo računsko sodišče, povedal glavni tajnik SD Uroš Jauševec.

Brez pravnih oseb in popustov

Med pomembnejše spremembe zakonodaje, ki jih je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel označil kot radikalne in vsebinsko zelo pomembne, spada prepoved financiranja strank s strani pravnih oseb. »Navaditi se bo treba na to, da so stranke odvisne na eni strani od javnih, proračunskih sredstev, na drugi strani pa od članarin oziroma prispevkov fizičnih oseb,« poudarja Jauševec. Prispevki posamezne fizične osebe v letu, za katero se dela letno poročilo, sicer ne smejo presegati desetkratne povprečne bruto mesečne plače na zaposlenega v Sloveniji, ki znaša približno 1500 evrov. Stranka in fizična oseba, ki zanjo opravi storitev ali ji proda blago, morata skleniti ustrezno pogodbo v pisni obliki, posebni popusti pa niso dovoljeni.

Spremenjena zakonodaja prinaša računskemu sodišču tudi nova pooblastila. Sodišče mora v posameznem letu opraviti revizijo pravilnosti poslovanja najmanj tretjine strank, ki prejemajo sredstva iz državnega proračuna ali proračunov lokalnih skupnosti, in sicer tako, da v obdobju štirih let opravi revizijo pri vseh tovrstnih strankah. Sicer pa lahko računsko sodišče opravi revizijo pravilnosti poslovanja strank tudi na predlog komisije za preprečevanje korupcije ali drugega nadzornega organa, ki pri izvrševanju svojih nalog ugotovi nepravilnosti. Hkrati pa lahko sodišče preveri in pridobiva dokumentacijo tudi od pravnih oseb zasebnega prava, ki poslujejo s stranko.

Manever SDS (še) ni problematičen

Vesel je včeraj komentiral tudi potezo SDS, ki na transakcijskem računu stranke (s posebnim sklicem) zbira sredstva za poravnavo sodnih in upravnih stroškov, ki so povzročeni predsedniku in članom SDS v politično motiviranih sodnih in administrativnih postopkih.

Kot pravi, zadeva ni problematična, dokler ne gre za pomoč eni osebi oziroma dokler pomoč ni v neskladju z notranjimi pravili in statutom stranke. »Je pa jasno, da bo o porabi sredstev na tem računu treba poročati tako v letnem poročilu kot v sklopu naše revizije. Tudi ta sredstva se morajo zbirati po zakonu o političnih strankah oziroma v skladu z omejitvami, ki veljajo za fizične osebe,« je jasen Vesel.