Na politično prizorišče je v soboto stopila nova, socialno-liberalna stranka – Zavezništvo Alenke Bratušek (ZaAB). Njena predsednica Alenka Bratušek se zaveda, da ima liberalno v tem trenutku morda nekoliko slabšalni prizvok, a gre pri liberalni noti stranke po njenih besedah predvsem za spoštovanje človekovih pravic, spoštovanje drug drugega, drugače mislečih... Kot temeljne vrednote nove stranke je napovedala enakopravnost, solidarnost in svobodomiselnost, med izhodišči za zavezniško vlado pa je najglasnejši aplavz požela zaveza o doslednem odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja. Za podpredsednike stranke so izvolili Petra Vilfana, Roberta Goloba in Mašo Kociper, ki so po Jankovićevi zmagi na kongresu PS pred mesecem dni skupaj z Bratuškovo zapustili Pozitivno Slovenijo.

Bratuškova: Ob svojem imenu ne postavljam pogojev

Ustanovni kongres je prevevala želja po povezovanju levosredinskih strank pred prihajajočimi državnozborskimi volitvami. »Želim, da AB ob zavezništvu ne pomeni samo inicialk mojega imena, temveč začetek abecede in resničen začetek nečesa novega. Za A in B pride tudi C in vse drugo,« je dejala predsednica nove stranke. Na vprašanje, ali s C misli koga konkretno (torej Mira Cerarja), ni odgovorila. Poudarila pa je, da v zavezništvu sebe »ne postavljam naprej« in da ob svojem imenu ne postavlja pogojev, pričakuje pa, da bodo enako ravnali tudi drugi. »Upam, da nam gre najprej za državo in za državljane, vse drugo pride pozneje.«

Bratuškova je v zadnjih dneh že razkrila, da si želi, da bi levosredinske stranke na volitvah nastopile s skupno listo. A je med gosti iz drugih strank, ki so se odzvali njenemu vabilu na sobotni kongres, podporo takšni možnosti jasno izrekla le Darja Radić, ki začasno vodi zunajparlamentarno stranko Zares. Predsednik društva Verjamem Igor Šoltes – da si povezovanje z njegovo nastajajočo stranko in stranko Mira Cerarja še posebej želijo, v ZaAB ne skrivajo – možnosti skupne liste ni izključil. Kot je bilo mogoče razumeti iz njegovih besed, tudi ali predvsem zato ne, ker je do volitev zelo malo časa, kratki roki pa niso zaveznik novonastajajočih strank. Za vložitev kandidatnih list imajo namreč stranke na voljo le dobra dva tedna. Ob tem se postavlja vprašanje, ali bo Šoltes svojo stranko v tem času sploh ustanovil. Kot je dejal v soboto, so njeno ustanovitev že napovedali, kdaj se bo to zgodilo, pa bodo sporočili v kratkem.

Pribac: Možnosti Bratuškove so odvisne od njene sposobnosti povezovanja

Povabilu Bratuškove na kongres in tudi na pogovor o sodelovanju strank leve sredine prejšnji teden (ta naj bi se nadaljeval danes) pa se ni odzval Miro Cerar. Kot razlog je navedel, da morajo stranko in njene organe najprej ustanoviti. To se bo zgodilo na današnjem ustanovnem kongresu, vendar pa je iz dosedanjih izjav Mira Cerarja in njegovih podpornikov mogoče sklepati, da se bo stranka odločila za samostojen nastop na volitvah. »Cerar ima v tem trenutku nedvomno velik moralni kapital in njegov razmislek, da bi lahko v takšnem zavezništvu več izgubil kot pridobil, do neke mere drži,« pravi politični analitik Igor Pribac. Meni tudi, da se Cerar ne bo želel umestiti v levosredinski politični prostor, temveč na sredino, in bo poskušal biti povezovalec med levico in desnico.

Možnosti za uspeh nove stranke ZaAB so po Pribčevem mnenju odvisne od dejanske sposobnosti Bratuškove, da poveže sedanji arhipelag strank, društev in gibanj na levi sredini; te sposobnosti pa v tem trenutku ni mogoče jasno presoditi. »Če bo nastala povezava med stranko Bratuškove in tisto, ki naj bi jo oblikoval Šoltes, bi bilo to zavezništvo nedvomno vsaj eno vodilnih na levosredinskem polju. Očitno pa je v nastajanju tudi predvolilno zavezništvo med SD in DeSUS, ki je po moji presoji približno enake velikosti,« ocenjuje Pribac.

Ta teden pogovori SD in DeSUS

V SD so pred dnevi že napovedali, da bodo ta teden začeli formalne pogovore o sodelovanju s stranko DeSUS. Stranki naj bi sicer na državnozborskih volitvah nastopili vsaka s svojo listo, po nekaterih razmišljanjih pa bi se lahko še pred volitvami dogovorili o skupnem kandidatu za mandatarja. Da bi oblikovali skupno listo z ZaAB, za Socialne demokrate ne pride v poštev, je v soboto dejal vodja poslancev SD Matjaž Han, ki se je skupaj z evropsko poslanko Tanjo Fajon udeležil ustanovnega kongresa ZaAB, saj se po njegovih besedah v primeru, če dobiš vabilo, to spodobi. Fajonova pa je poudarila, da je vsaka stranka, ki nastaja z iskreno željo po povezovanju, v slovenskem političnem prostoru več kot zaželena.

Kongresa so se na povabilo Bratuškove udeležili še predstavniki Stranke mladih in DeSUS, ne pa tudi predstavniki Solidarnosti, DL in Piratske stranke. Zoranu Jankoviću Bratuškova vabila ni poslala. »Verjetno razumete, da glede na to, kar se je zgodilo pred mesecem dni, Pozitivne Slovenije na današnji dogodek nismo povabili,« je dejala.