To sporočilo vlagateljem ni pozitivno

"Gre za nabiranje političnih točk. Žalostno," je za STA dejal predsednik uprave družbe Numerica Partners Igor Erker. Meni, da odločitev ne pomeni prekinitve postopkov, je pa to sporočilo vlade volivcem, saj bo sedanja premierka kandidirala na prihajajočih volitvah, in tudi tujim potencialnim vlagateljem.

In to sporočilo vlagateljem ni pozitivno, meni Erker, ki se ne bi čudil, če bi bile cene nižje. Ne verjame sicer, da bi se zaradi tega vlagatelji iz postopkov umaknili.

Analitik pri družbi Alta Invest Matej Šimnic je za STA ocenil, da gre za slab signal, da se politika vmešava, in da bi moral Slovenski državni holding (SDH) postopke voditi samostojno kot neodvisna ustanova in na podlagi ekonomsko upravičenih kriterijev.

Po Šimnicevem mnenju je ta odločitev vlade politična poteza za pridobivanje poceni glasov, ki pa lahko državo precej stane, in sicer ker bi lahko posledično prišlo do nižjih ponudb za deleže, ki se prodajajo, in ker bi lahko pritegnili manj vlagateljev, kar pa bi tudi lahko pomenilo nižje ponudbe. Ne verjame sicer, da bi se vlagatelji iz že začetih postopkov umaknili, ker gre za kompleksne postopke, ki vlagatelje zaradi svetovalcev tudi stanejo.

Luka Flere: Žal izgleda, da je predvolilni populizem naših politikov znova na pohodu

Tudi direktor naložbenega sektorja pri družbi KD Skladi Luka Flere ocenjuje, da gre za nabiranje političnih točk. "Žal izgleda, da je predvolilni populizem naših politikov znova na pohodu," je za STA dejal Flere. "Odločitev vlade je slaba in pošilja negativen signal vsem potencialnim investitorjem, ki sodelujejo v privatizacijskih procesih, saj jih ponovno opominja na politično negotovost okolja pri nas," je ocenil.

Slovenija je po njegovih besedah v očeh tujih investitorjev v preteklih letih izgubila vso verodostojnost in sedaj, ko se je to zaupanje počasi spet začelo graditi, smo v predvolilnem času, ko politiki kar tekmujejo med seboj, kdo bo nabral več poceni političnih točk. "S tem se dela medvedja usluga državi in škoda vsem davkoplačevalcem, saj sem prepričan, da bodo postopki prodaj slej kot prej zaključeni, bo pa lahko, zaradi govoričenja politikov, interes in posledično izkupiček manjši, kot bi lahko bil," je dodal.

Če kateremu od politikov nujnost privatizacije še ni jasna, mu bo to hitro postalo jasno, ko bo šel prvič v Bruselj, pravi Flere, "tako da se lahko samo zahvalimo EU in Evropski komisiji, ki v tem pogledu brzda interese lokalnih politikov".

Čufer o odločitvi glede privatizacije: Predvolilna histerija, za katero ni opravičila

Postopki strokovnih služb v zvezi s privatizacijskimi postopki tako po besedah Bratuškove tečejo dalje in nova vlada bo imela vse podlage, če bo želela sprejemati drugačne odločitve od odhajajoče ekipe, ki opravlja tekoče posle.

Premierka v odhodu je na vprašanja in pripombe novinarjev večkrat zagotovila, da se s tem ne ustavlja izvajanje seznama državnih naložb za prodajo, a prav se ji zdi, da se v tem vročem predvolilnem času stvari ne zaključujejo.

Nova vlada bo, tako Bratuškova, lahko sprejela drugačne odločitve glede privatizacije, bo pa za to morala prevzeti odgovornost.

Predsednik uprave SDH Matej Pirc je vladi dal tudi zagotovilo, da postopki v teku verjetno tako ali tako ne bi bili zaključeni do imenovanja nove vlade.

Najdlje naj bi trajala prodaja aerodroma Ljubljana

Najdlje naj bi bil neuradno postopek prodaje Aerodroma Ljubljana, omenjalo se je celo, da bi lahko bil zaključen še pred imenovanjem nove vladne ekipe, daleč pa je tudi postopek privatizacije Telekoma Slovenije.

Vlada je sprejela tudi dva sklepa v zvezi z Novo Ljubljansko banko (NLB). Vlada od SDH zahteva, da v predpisanih rokih in v najkrajšem času zahteva sklic skupščine in popolni nadzorni svet. Na torkovi skupščini je namreč holding predlog sklepa o imenovanju novega nadzornika umaknil, saj postopek izbora kandidata še ni zaključen.

Bratuškova je danes zatrdila, da je neodgovorno, da SDH tega v torek ni storil. NLB je namreč velika sistemska banka in zato čim prej potrebuje nadzornika.

SDH naj po sklepu vlade ugotovi tudi morebitno odgovornost člana uprave SDH (Mateja Runjaka) v zvezi z delovanjem na torkovi skupščini NLB.

Čufer razočaran nad odločitvijo vlade

Minister za finance Uroš Čufer je razočaran nad odločitvijo vlade, da do nove vlade ne bo nobenih novih odločitev glede privatizacije. "To vidim kot čisto navadno predvolilno histerijo, v katero je zapadla vlada in za katero ne vidim nobenega pametnega razloga, še manj pa opravičila," je dejal z vidno tresočim glasom.

Minister Čufer, ki opravlja tekoče posle, je bil nad odločitvijo vlade vidno razočaran, vendar več v izjavi za medije ni želel komentirati.

Pirnat: Odločitev vlade o zaustavitvi privatizacijskih postopkov je v nasprotju z zakonom o SDH

Odločitev vlade, da se do imenovanja nove vlade ne sme zaključiti noben privatizacijski postopek, po mnenju pravnika Rajka Pirnata ni dobra in zanjo ni pravne podlage. To je po njegovem prepričanju v nasprotju z zakonom o Slovenskem državnem holdingu. Vlada s tem daje slab signal, da se bo tako lahko vedno vmešavala v te postopke, meni Pirnat.

Kot pojasnjuje pravnik, ni pravne podlage za tak sklep vlade, ki ga je sprejela kot državni organ na seji vlade. Tudi v primeru, da bi ta sklep sprejela v okviru skupščine SDH, zakon o SDH ne predvideva, da bi se lahko skupščina holdinga vmešavala v postopek privatizacije potem, ko je DZ že dal soglasje.

Ob tem je Pirnat dejal, da se mu zdi to dejanje vlade nekoliko neresno. "Po eni strani je vlada sama predlagala izdajo soglasja DZ, nekaj mesecev kasneje, ko so nekateri postopki privatizacije v teku, pa si premisli," poudarja. Te postopke po njegovem mnenju ni mogoče enostavno ustaviti, saj to lahko pomeni tudi kakšne odškodninske odgovornosti.

GZS: Odločitev vlade glede privatizacije nas je neprijetno presenetila

Poteza vlade glede privatizacije je Gospodarsko zbornico Slovenije neprijetno presenetila, je poudaril prvi mož zbornice Samo Hribar Milič. "Upam, da bo za to potezo predsednica vlade Alenka Bratušek v prihodnosti znala nositi odgovornost," je še izpostavil.

Hribar Milič pa je danes v Ljubljani ob robu predstavitve gospodarske agende spomnil, da je Slovenija že dala zavezo Bruslju, da bo to opravila in da je bilo časa za analizo eno leto.

"Sedaj to v zadnjem hipu preložiti na novo vlado in novo obdobje, se mi zdi netransparentno in neodgovorno. Upam, da bo za to potezo predsednica vlade v prihodnosti znala nositi odgovornost," je poudaril. Spomnil je, da se je podobna zgodba že zgodila z Mercatorjem, ki smo ga nekoč že skoraj prodali, pa potem spet ne zaradi takih in drugačnih političnih odločitev.