Ali bo kongres Pozitivne Slovenije aprila ali v prvi polovici maja, sicer še ni znano, se je pa kampanja za predsednika oziroma predsednico stranke že začela. Tako je predsedujoča PS Alenka Bratušek včeraj na člane stranke naslovila pismo, v katerem jim pojasnjuje, zakaj se je odločila za sklic kongresa, in jih poziva, naj strnejo vrste – »tako zaradi stranke kot zaradi vlade, predvsem pa zaradi države«.

»Žal se je Zoran odločil drugače«

Kot je zapisala, je naredila vse, da bi na kongres stranke odšli skupaj, z enim kandidatom, da bi PS imela še naprej tako predsednika vlade kot župana glavnega mesta. »Žal se je prejšnji teden Zoran odločil drugače in o tem obvestil tudi poslance.« Zato je premierka, kot je navedla v pismu, v petek sklenila: »Mučno situacijo bom presekala z dvema preizkusoma: prvi naj pove, ali ima naša koalicija dovolj moči, da upraviči pričakovanja državljanov, drugi pa, ali imam sama dovolj podpore za vodenje PS. Zato zaupnica in zato kongres.«

Kdaj bo preverila zaupanje v parlamentu, premierka še ni razkrila. Kot je mogoče slišati med njenimi podporniki, bo to storila še pred kongresom PS, saj naj bi bila izglasovana zaupnica tudi pritisk na člane stranke, naj za predsednika ne podprejo Jankovića in ne zrušijo vlade. Da bi Bratuškova ne dobila zaupnice v parlamentu, ni pričakovati. Predsedniki koalicijskih strank so se dogovorili za ukrepe, s katerimi bodo finančno nadomestili padec nepremičninskega davka, in v nedeljo družno zagotavljali, da lahko sedanja koalicija zdrži do konca mandata. Čeprav so štirje poslanci PS v petek glasovali v nasprotju z zavzemanjem Bratuškove in podprli Virantov odhod iz vlade, s čimer so sledili pobudi Zorana Jankovića, lahko premierka pri glasovanju o zaupnici pričakuje tudi vse glasove poslancev svoje stranke. Kot je včeraj dejal ljubljanski župan, se glede zaupnice s poslanci PS ne bo pogovarjal in pričakuje, da jo bo premierka dobila. Ob tem je celo poudaril, da predsednico vlade podpira, želi pa si, da bi določili konkreten program na osnovi gospodarskega programa PS.

Očitno pa Jankovićeva podpora premierki njegovega vztrajanja pri kandidaturi za predsednika PS ne izključuje – ne nazadnje je tudi ob oktobrski najavi kandidature izpostavil svoje videnje, da bi lahko Bratuškova še naprej vodila vlado, tudi če bi on prevzel vodenje stranke. A Bratuškova v to gotovo ne bo privolila in bo v primeru Jankovićeve izvolitve za predsednika PS odstopila kot predsednica vlade, kar bi pomenilo tudi konec koalicije.

Ustanovitelj PS je včeraj o svoji kandidaturi dejal le, da bo odločitev obrazložil na kongresu stranke, na katerega »bo nedvomno prišel kot član stranke«. Je pa zagotovil, da na njegovo odločitev ne bo vplivala obtožnica, ki jo je prejel v soboto, oziroma mu ta še olajšuje razmislek. Obtožnica ga bremeni, da ni preprečil podpisa pogodbe in nakazila denarja pri Mercatorjevi pridobitvi gradbenega dovoljenja v Nišu.

Janković ne bo ustanavljal nove stranke

Po razmišljanjih v krogih blizu Bratuškove pa bo (prva) obtožnica proti ljubljanskemu županu na del članov PS verjetno vplivala. A si ne delajo utvar, da ima Janković v stranki zelo močno podporo – ne nazadnje je pretežni del članov vstopil v PS, ko je stranko vodil on. Poleg tega se tudi mnogi poslanci strinjajo z Jankovićem, da Bratuškova v vladi premalo uresničuje strankin gospodarski program, nezadovoljni so s padanjem podpore PS, Bratuškovi očitajo aroganten odnos, stagnacijo stranke na terenu...

»Vse preveč sem popuščala, tako znotraj koalicije kot tudi znotraj stranke. Posledica moje pasivnosti v stranki ter prikritega dvovladja je stagnacija stranke na terenu, zagotovo pa tudi padec javnomnenjske podpore. Stranka, za katero ni jasno, kdo jo dejansko vodi, ne more dobro delovati niti povečevati števila svojih podpornikov,« je svoj pogled na padec podpore stranki in njeno pasivnost na terenu v pismu članom predstavila premierka.

Mnenja o tem, ali bo Janković vztrajal pri kandidaturi za predsednika PS, so v stranki različna. Nekateri poudarjajo, da ni človek, ki bi se umaknil. Drugi menijo, da se v tekmo z Bratuškovo ne bo podal, saj vendarle ne želi, da bi obveljal za rušitelja sedanje vlade. Tretji poudarjajo, da je Jankoviću najpomembnejše, da bi mu uspelo na županskih volitvah in bo torej ocenil, ali bi si lahko z razpletom dogodkov na kongresu zmanjšal možnosti na jesenskih lokalnih volitvah. Možnost, da bi se odločil za ustanovitev še ene stranke, ki so jo nekateri v PS tudi dopuščali, pa je Janković včeraj zavrnil. »Nove stranke ne bom delal,« je zagotovil.