Juncker bo imena komisarskih kandidatov predstavil prihodnji teden. Slovenija mu je poslala seznam, na katerem so Bratuškova, evropska poslanka Tanja Fajon in zunanji minister v odhodu Karl Erjavec.

Na vprašanje, ali pričakuje, da bo Juncker izbral njo, je Bratuškova danes po koncu vrha EU v Bruslju dejala: "To je v popolni pristojnosti in rokah Junckerja, tako da bi morali to vprašanje nameniti njemu, ne meni."

Na vprašanje, ali je od Junckerja dobila kakšna zagotovila, je odgovorila: "Absolutno nobenih zagotovil." Povedala je še, da nima informacij o tem, kdaj točno bo Juncker objavil seznam imen, da pa pričakuje, da bodo stvari jasne zelo kmalu.

Ob tem je izpostavila, da je Junckerju z veseljem predstavila najnovejše podatke o gospodarskih razmerah v državi, ki kažejo krepko gospodarsko rast, rekordno nizke obrestne mere in zniževanje brezposelnosti.

Z veseljem predstavila stanje države

Juncker je bil namreč po njenih besedah eden prvih, če ne celo prvi predsednik vlade v EU, s katerim se je srečala, ko je prevzemala vlado, zato zelo dobro pozna takratni položaj in zato mu je danes z veseljem povedala, v kakšnem stanju bo državo predala svojemu nasledniku.

Razmere v EU so po njenih besedah še vedno zaskrbljujoče kljub izboljšanju na finančnih trgih, Slovenija pa je tokrat ena velika svetla izjema, še zlasti če se primerja z drugimi državami v območju evra.

"Pred letom in pol, ko sem prevzela vodenje vlade, se je naše gospodarstvo krčilo nekaj manj kot pet odstotkov, minus 4,9. Zdaj, ko bom vlado predala nasledniku, beležimo 2,9 odstotno gospodarsko rast," je ponazorila.

Vse to po besedah Bratuškove kaže, da so bili ukrepi, ki so jih v minulem letu in pol izvajali, očitno pravi. "Svojemu nasledniku želim, da bi nadaljeval tako uspešno pot v dobro države in državljanov Slovenije," je poudarila.

Bratuškova ni želela podrobneje dogajanja v povezavi s komisarskimi kandidati, češ da to ni bila tema na tokratnem vrhu. "Najprej počakajmo, da vidimo, kakšna bo odločitev Junckerja, o vsem ostalem se bomo pogovarjali potem," je dejala.

Niso se mogli dogovoriti o enem kandidatu

Ponovila je še, da je že večkrat povedala, zakaj je vlada v Bruselj poslala takšno odločitev o komisarskih kandidatih, kot jo je: "Nismo se mogli dogovoriti o enem kandidatu, nisem pa želela, da bi bila Slovenija tista, ki bi blokirala sestavo Evropske komisije".

V povezavi z resorji pa je dejala, da bi bili za Slovenijo ustrezni tisti, ki so usmerjeni predvsem v prihodnost, in dodala, da še vedno meni, da bi to lahko bili proračun, kohezija, promet ali kakšno drugo področje znotraj gospodarstva, ki bi ga lahko Slovenija lahko zelo dobro pokrivala in na koncu imela kaj od tega.

Juncker bo seznam imen predstavil prihodnji teden, nato se bo pogovoril s kandidatom iz vsake članice, potem pa bo predstavil še razdelitev portfeljev, predvidoma 9. ali 10. septembra. Zaslišanja komisarskih kandidatov so predvidena od 22. do 30. septembra.

Drugi krog zaslišanj, v primeru težav s posameznimi kandidati, je predviden od 13. do 15. oktobra. Evropski parlament naj bi o komisarski ekipi odločal na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra.