Evropske volitve, na katerih sta levica in leva sredina kljub večjemu številu glasov zaradi razdrobljenosti na množico strank dobili le tri poslanska mesta v Bruslju, desnica in desna sredina pa pet, so pospešile pogovore o sodelovanju oziroma povezovanju na levici. Tako je predsedstvo SD za tovrstne pogovore včeraj pooblastilo novega predsedujočega stranki Dejana Židana. Predsednica vlade v odhajanju Alenka Bratušek pa se je že sestala s predstavniki nekaterih strank.

Alenka Bratušek za skupno listo

Bratuškova je na pogovor povabila predstavnike kar sedmih političnih skupin: društva Verjamem, stranke (v nastajanju) Mira Cerarja, Združene levice, Solidarnosti, Zares, Piratske stranke in Stranke mladih. Po naših informacijah naj bi bila njena želja, da bi se čim več omenjenih strank dogovorilo o skupnih programskih izhodiščih, na osnovi katerih bi oblikovale skupno listo za nastop na predčasnih parlamentarnih volitvah.

Kot nam je uspelo izvedeti, pa nekaterih povabljenih na včerajšnjem sestanku ni bilo. Miro Cerar se je opravičil, saj se pred ponedeljkovim ustanovnim kongresom stranke oziroma oblikovanjem strankinih organov o povezovanju ne more pogovarjati. Enako je Bratuškovi povedal tudi pred dnevi, ko sta se srečala na kratkem pogovoru. Predstavniki Piratske stranke so imeli včeraj druge obveznosti, nam je pa predsednik Rok Deželak dejal, da so na sodelovanja pri posameznih projektih pripravljeni, kakšne večje sorodnosti z drugimi strankami v Sloveniji pa ne vidijo. Da se srečanja ne bodo udeležili, pa so se odločili v Združeni levici. Kot nam je dejal predsednik TRS Matjaž Hanžek, so vse leto protestirali proti neoliberalnim ukrepom Bratuškove. »Kako naj bi ji torej zdaj pomagali s temi neoliberalnimi ukrepi nadaljevati,« se je vprašal.

Predstavniki drugih strank so se sestanka udeležili in po naših informacijah povabilo Bratuškove pozdravili ter izrazili naklonjenost nadaljnjim pogovorom o povezovanju. Kaj več včeraj niso dorekli, saj je šlo za neke vrste spoznavni sestanek. O tem, kakšna oblika sodelovanja oziroma povezovanja bi kateri od njih ustrezala, se morajo pogovoriti tudi v organih strank in društev.

Igor Šoltes nam je včeraj potrdil, da se je vabilu Bratuškove odzval, saj v društvu Verjamem poudarjajo politiko sodelovanja in ne izključevanja. Na kakšen način bi lahko pristopili k sodelovanju, se bodo znotraj skupine še dogovorili. Tudi v Solidarnosti so nam potrdili, da so na sestanku bili, kaj več pa niso želeli povedati, saj naj bi bilo povezovanje tema ponedeljkovega sestanka sveta stranke. Član predsedstva Damjan Mandelc nam je že v ponedeljek dejal, da je stranka Alenke Bratušek za Solidarnost potencialni partner v primeru, če se bo ogradila od neoliberalne politike finančnega ministra.

Pogovori s stranko DeSUS bodo stekli prihodnji teden

Pogovore o povezovanju oziroma sodelovanju z drugimi levosredinskimi strankami je včeraj podprlo tudi predsedstvo SD. Po Židanovi napovedi se bodo začeli s stranko DeSUS. Po naših informacijah naj bi se to zgodilo prihodnji teden, potem ko bo na sredini seji izvršnega odbora DeSUS mandat za pogovore o sodelovanju dobil tudi predsednik stranke upokojencev Karl Erjavec.

Nekateri neformalni pogovori med Erjavcem in Židanom so bili v minulih dneh že opravljeni. Oba ne skrivata, da sta se tudi na sejah vlade – zlasti glede socialnih vprašanj – dobro ujela.

Kakšna naj bi bila oblika sodelovanja SD z DeSUS (in tudi drugimi strankami na levici), po Židanovih besedah še ni znano. Glede na moč obeh strank in na dosedanje izjave njunih predstavnikov je mogoče pričakovati, da bosta SD in DeSUS na volitvah nastopili vsaka s svojo listo, a z vnaprejšnjim dogovorom o oblikovanju skupne vlade. Erjavec je že v nedeljo razmišljal, da naj bi se stranke na levici dogovorile, da bi vlado po volitvah vodil predsednik tiste od njih, ki bi na volitvah zbrala največ glasov. Šlo naj bi torej za predvolilno koalicijo po zgledu Demosa.