Kdaj bo glasovanje o zaupnici, še ni jasno

Čeprav se je v minulih dneh kot možno ime za novo ministrico za zdravje omenjalo državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Nino Pirnat in je ta tudi potrdila, da je pripravljena prevzeti resor, se je Alenka Bratušek (še) ni odločila predlagati. "Do zaupnice resor zdravja prevzemam sama," je premierka namreč zapisala v sporočilu na spletnem družbenem omrežju Twitter.

Kdaj bo glasovanje o zaupnici, ki jo je napovedala, še ni jasno, pomemben pa bo tudi razplet na kongresu PS, ki bo 25. aprila in na katerem se bo izkazalo, ali bo največjo vladno stranko še naprej vodila Bratuškova ali morda prvi predsednik stranke in ljubljanski župan Zoran Janković.

Če Bratuškova ne dobi zaupnice ali pa če Janković prevzame vodenje PS, to glede na napovedi koalicijskih partnerjev namreč pomeni konec aktualne vlade. V tem primeru so najverjetnejša posledica predčasne državnozborske volitve.

Če se obe glasovanji - v DZ in na kongresu PS - iztečeta v prid Bratuškove, pa vlado do konca mandata čaka še precej zahtevnih nalog, poleg popolnitev državnega proračuna in ukrepov za zagon gospodarstva tudi ukrepi na področju zdravstva, pri čemer pa je malo verjetno, da bi jim do konca mandata uspelo izpeljati zdravstveno reformo.

Je pa ravno Pirnatova v četrtek ob robu vladne seje dejala, da se v zdravstvu lahko veliko postori na področju racionalizacije, skupnih javnih naročil in ureditve standardov.

Nima sreče z imenovanji zdravstvenih ministrov

Alenka Bratušek, kot kaže, sicer nima sreče z imenovanji zdravstvenih ministrov. Prvi, Tomaž Gantar je odstopil, ker ni bilo dovolj politične volje za novo zdravstveno reformo. Nato je precej časa preteklo, da so našli novo kandidatko, ki je ustrezala vsem koalicijskim partnerjem, a je tudi Alenka Trop Skaza po komaj mesecu dni ministrovanja odstopila, ker da nima dovolj debele kože, da bi prenesla vse pritiske, ki jih je bila deležna sama in njena družina v času ministrovanja. Opozorila je tudi na igre v ozadju zaradi namere, da bi ukinili dopolnilno zdravstveno zavarovanje, med drugim naj bi jo opozorili, da bi v tem primeru morala zavarovalnicam tudi kaj ponuditi, pa tudi, da je podobna napoved odnesla še vsakega ministra.

Predsednica vlade se je o morebitnem prevzemu ministrske funkcije najprej pogovarjala s kirurgom Danijelom Bešičem Loredanom, ki je napovedal, da se bo soočil z vsemi temi morebitnimi pritiski, a dlje od enega srečanja ni šlo.

Pirnatova, ki naj bi jo predlagala PS, je sicer članica koalicijske SD, zato se je pojavilo vprašanje menjave resorjev med strankama. A je vodja poslancev SD Matjaž Han za STA pojasnil, da bo Pirnatova, če jo bo PS predlagala za ministrico, kandidatka te stranke in menjave resorjev ne bo.

Trop Skaza je odstopno izjavo Bratuškovi poslala 24. marca, DZ pa se je z njenim odstopom seznanil 3. aprila. Bratuškova je imela nato deset dni, da v DZ sporoči kandidata za novega ministra ali pa odločitev, da bo ministrstvo začasno vodil drug član vladne ekipe. Odločila se je za slednjo pot.

V času med ministrovanji Gantarja in Trop Skaze je ministrstvo vodil zunanji minister in prvak DeSUS Karl Erjavec.