Alenka Bratušek je pred zbranimi novinarji dejala, da po petku ni več nič tako kot je bilo. »Še stojim za izjavo, da ne morem voditi vlade, če nimam podpore. Predčasne volitve v Sloveniji so dejstvo in prav je, da ljudje povedo, kdo so tisti, ki bodo prihodnja štiri leta oblikovali in konec koncev imeli v rokah tudi usodo Slovenije.«

»Če bi obstajala možnost, da volitve izvedemo pred poletjem, sem v trenutku pripravljena odstopiti. Pred jesenjo volitve niso možne, zato se bom z ostalimi tremi koalicijskimi partnerji pogovorila, kako naprej (srečali naj bi se še ta teden, op.p.) . Borut Pahor mi je dejal, da se bo odpovedal imenovanju novega mandatarja,« je dejala Bratuškova. »Če se bodo temu odpovedali tudi drugi, bi bile možne volitve še poleti, potem sem absolutno pripravljena odstopiti,« je še dodala. Prenagljene poteze bi namreč lahko Sloveniji bolj škodovale kot koristile.

»Stanje v državi je takšno, da panika ni potrebna,« je bila pomirjujoča predsednica vlade.

Kot je poudarila premierka, smo prišli do trenutka, ko je treba »neodgovornost nekaterih nadomestiti s pošteno, odgovorno in pošteno politiko ostalih«.

Izstopila iz Pozitivne Slovenije

Ena izmed njenih glavnih obljub je bila, da bo Slovenijo varno pripeljala na volitve, je izpostavila Bratuškova. Ob vsem dogajanju bodo imeli v mislih tudi makroekonmske podatke, vse odločitve pa bo sprejemala skupaj s koalicijskimi partnerji. »Možnosti odpovedi od imenovanja novega mandatarja se morajo odpovedati še poslanci, da bi lahko volitve speljali do zgodnjega poletja,« je dodala in potrdila, da je danes poslala svojo izstopno izjavo iz Pozitivne Slovenije. »Pričakujem, da bodo ministri ostali z mano do konca. Ne bom iskala nove koalicije.«

Na vprašanje, ali torej ne bo vložila zaupnice v DZ, je Bratuškova odgovorila, da ne bo »še enkrat iskala nove večine in se preštevala do koalicijsko potrebne večine«. Za aktualne ministre pa pričakuje, da bodo z njo ostali do konca. Podarila je tudi, da je v tem trenutku stanje v državi - tudi proračun in likvidnost državnega proračuna - takšno, da panika zaradi predčasnih volitev ni potrebna.

Predsednik republike Borut Pahor je obvestil, da se v nastalih razmerah zavzema za predčasne volitve. Zato se bo tudi odrekel ustavni možnosti, da državnemu zboru sam predlaga kandidata za predsednika vlade. Poudaril je, da je »odgovornost glede vlade najprej in predvsem njena«.

Iz PS izstopilo več poslancev in vladnih funkcionarjev

Iz PS so danes izstopili še poslanci Jani Möderndorfer, Jerko Čehovin, Maja Dimitrovski, Aljoša Jerič, Darko Jazbec, Saša Kos, Jožef Kunič, Mitja Meršol, Alenka Pavlič, Peter Vilfan in Jože Velikonja. Prav tako sta izstopni izjavi podala ministra Metod Dragonja in Roman Jakič ter državna sekretarja Jernej Pavlič in Matija Sevšek, sporočajo iz PS.

Nekateri poslanci poslanske skupine PS so že napovedali odhod k neodvisnim oziroma nepovezanim poslancem. Pričakovati pa je tudi začetek postopkov za ustanovitev nove poslanske skupine, čemur bi lahko sledila tudi ustanovitev nove stranke.

Če bo iz poslanske skupine PS izstopilo vseh 12 poslancev, ki so do zdaj izstopili iz doslej največje parlamentarne stranke, bo ta poslanska skupina štela le še 15 članov. Skupaj z omenjenimi 12 podporniki Bratuškove ter poslanci koalicijskih strank SD, DL in DeSUS pa bi imela premierka v državnem zboru 33 glasov podpore.

Hrvaški mediji: slovenska vlada je mrtva

O politični krizi pri nas so se razpisali tudi na Hrvaškem. Jutarnji list ocenjuje, da je ljubljanski župan s prevzemom PS najverjetneje popeljal svojo politično kariero navzdol, Novi list pa poudarja, da ni samo zrušil lastne vlade, temveč je razklal tudi lastno stranko. Janković se je pokazal kot brezkompromisni politik, navaja Večernji list.

Jasno je, da bo Slovenija letos dobila novo vlado, morda tudi novo stranko, ki je bo vodila Bratuškova, tako kot bodo nastala nova razmerja moči na politični sceni, na kateri bi se lahko zgodil veliki obrat, da ključnih vlog ne bosta več imela Janković in Janez Janša, sklene zagrebški časnik.

Da je slovenska vlada mrtva in da koalicija več ne obstaja, izpostavlja tudi Novi list. Dodaja, da so vsi politični akterji, razen Jankovića, naklonjeni predčasnim volitvam.

Večernji list dodaja, da se je Janković kot pater familias pokazal kot brezkompromisni politik, medtem ko je bila Bratuškova šibka voditeljica in brez podpore v PS, čeprav je uspela rešiti Slovenijo pred prihodom trojke in grškim scenarijem.