"Verjamem, da se zaveda, da ni veliko prispeval k rezultatom gospodarske aktivnosti"

"Koalicija je vlado prevzela pri triodstotni gospodarski rasti. Z delom, ki ga je pokazala doslej, pa te rasti ne bo mogoče ohraniti," je na današnji novinarski konferenci v DZ ocenila predsednica najmanjše parlamentarne stranke in nekdanja premierka Bratuškova. Po njenem mnenju je čas, da se vlada zbudi in prične z resnim delom. Cerarja je spomnila, da je z vlado nastopil sredi septembra. "Verjamem, da se zaveda, da ni veliko prispeval k rezultatom gospodarske aktivnosti," je dodala Bratuškova.

V prihodnjem letu po njenih besedah z zanimanjem pričakujejo predlog rebalansa proračuna za leto 2015, pri čemer upajo, da bo vlada nadaljevala z zdravo konsolidacijo javnih financ in bo zbrala ukrepe, ki bodo pozitivno vplivali na gospodarsko rast. V ZaAB pričakujejo tudi dodatna pojasnila in izračune v zvezi s fiskalnim pravilom. Nedopustno se jim zdi, da si za tako pomemben akt, ki za sprejem potrebuje dvotretjinsko večino v DZ - pričakovano tudi glasove ZaAB -, premier ni vzel "niti minute časa za pogovor".

V ZaAB od vlade pričakujejo tudi strategijo upravljanja državnega premoženja, v začetku leta pa konkretne ukrepe na področju zdravstva. Bratuškova je izpostavila tudi potrebo po takojšnjem začetku črpanja evropskih sredstev.

Okrcala tudi ukrepe, ki jih Cerar navaja kot dosežke vlade

Nekoliko je okrcala tudi ukrepe ali odločitve, ki jih Cerar po njenih besedah navaja kot dosežke vlade. Med drugim je izpostavila namero SMC za povečanje zaupanja v pravno državo in navedla imenovanje komisije DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, v kateri je tudi prvak SDS Janez Janša.

Vlada je po mnenju Bratuškove padla na izpitu tudi pri kadrovanju. Navedla je gospodarskega ministra in direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne službe.

Möderndorfer: Kot najmanjša poslanska skupina smo v zakonodajni postopek vložili več predlogov aktov kot vse druge poslanske skupine skupaj

Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer pa se je danes pohvalil, da so kot najmanjša poslanska skupina v zakonodajni postopek od začetka mandata vložili več predlogov aktov kot vse druge poslanske skupine skupaj. Pripravili so 18 aktov, od tega so jih 17 vložili v postopek. Möderndorfer je izpostavil sveženj predlogov zakonov, s katerimi predlagajo spremembe pogojev za kandidiranje političnih funkcionarjev.

Bratuškova si medtem želi, da bi se v DZ koalicija in opozicija večkrat dogovorili o konkretnih projektih. V minulem obdobju jo je, kot priznava, največkrat razočarala prav SMC. Želi si tudi, da bi delo v DZ v večji meri potekalo po rednih postopkih.

Po mnenju Möderndorferja pa se v DZ premalo zavedajo, da ne sprejemajo le zakonov, pač pa tudi politične odločitve.