13. julij kot primeren datum

Tudi predstavnika italijanske in madžarske narodne skupnosti v DZ, Roberto Battelli in Laszlo Göncz, sta predsedniku republike Borutu Pahorju sporočila, da ne bosta predlagala novega mandatarja. Po njuni oceni v trenutnih okoliščinah tako ali tako ni druge možnosti kot predčasne volitve v juliju, kar je tudi najmanj slaba rešitev, dodajata. 13. julij kot prvi možen datum volitev se jima zdi primeren.

SLS se strinja z volitvami julija

Tudi SLS ne bo ovirala izvedbe čimprejšnjih volitev, je zagotovil vodja poslancev SLS Mihael Prevc. Strinjajo se z volitvami julija, morebitna ustavna presoja pa bo po njegovem mnenju težko uspešna. O tem, koliko bodo volitve poleti legitimne, bi morala pred odstopom z mesta premierke razmišljati Alenka Bratušek.

Kot je pojasnil Prevc, je namreč glede na čas in način odstopa Bratuškove Pahor vezan na določene ustavne, zakonske in poslovniške roke. »Če ne želi kršiti določil, ni druge rešitve kot volitve julija. Najprej so lahko 13. julija,« je povedal v izjavi medijem po pogovoru s Pahorjem.

NSi: Volitve julija, avgusta oblikovanje vlade

Za NSi so predčasne volitve sprejemljive v vseh terminih, ki so na razpolago v juliju, je povedal vodja poslancev stranke Matej Tonin. Tudi sami se namreč zavzemajo za čimprejšnje volitve. Poleg tega bi lahko v primeru volitev julija, avgust, sicer politično mrtev mesec, izkoristili za oblikovanje nove vlade, meni. V sedanjem sklicu državnega zbora se namreč po Toninovih besedah ne da več oblikovati racionalne koalicije, ki bi lahko še kaj naredila, zato so predčasne volitve za NSi edina rešitev.

Čim prej do močne, stabilne in verodostojne vlade

»Raje julija kot konec avgusta,« je po pogovoru pri Pahorju v izjavi za medije povedal Braniselj in poudaril, da govorijo o najmanj slabi od vseh slabih možnosti.

V DL po Branisljevih besedah menijo, da je treba čim prej priti do močne, stabilne in verodostojne vlade. Zato poslanci te stranke ne bodo ne predlagali novega mandatarja ne podprli morebitnega predloga koga drugega. Prav tako ne bodo vlagali pobude za ustavno presojo odloka o razpisu volitev.

Tudi kakršnikoli predlogi za denimo vlado narodne enotnosti v tem hipu nimajo nobenih realnih možnosti, meni Braniselj.

Ob tem je poudaril, da »pet minut pred iztekom« mandata DZ v tem sklicu ne morejo spreminjati ustave. SDS namreč predlaga tri ustavne spremembe, ki se nanašajo na omogočanje samorazpustitve DZ, spremembo volilnega sistema in poenostavitev postopkov oblikovanja vlade. Po mnenju DL so taki predlogi v tem trenutku nekorektni in neresni.

Država nima časa predolgo čakati na novo vlado

Tudi DeSUS ne bo predlagala novega mandatarja, je na današnjem pogovoru Pahorju povedal Jurša. V izjavi za medije je ponovil, da država nima časa predolgo čakati na novo vlado, saj se s tem lahko naredi preveč škode.

Pahor bo po njegovih besedah spoštoval ustavne in zakonske roke. Ob tem je Jurša izpostavil, da po njegovem vedenju nikjer v ustavi ali zakonu ne piše, katerega meseca morajo biti volitve. S tem je odgovoril tudi na vprašanje glede morebitne ustavne presoje odloka o razpisu predčasnih volitev.

Udeležba poleti verjetno manjša

»Je pa res, da verjetno v poletnih mesecih udeležba na volitvah ne bo taka, kot bi morda bila v kakšnih drugih mesecih,« je dodal.

Kljub temu pa Jurša meni, da je volitve boljše izpeljati julija kot avgusta, saj je v tem mesecu še več dopustov, kampanja pa bi dejansko zarezala globoko v poletje. Državljani se tako po njegovih besedah ne bi mogli seznaniti s programi strank, ki bodo kandidirale na volitvah.